İşgale karşı nöbete devam

İşgale karşı nöbete devam

İsrail, Mescid-i Aksa’nın kapılarında yeni güvenlik sistemleri kullanacağını açıklayınca Filistinli Müslümanlar, nöbeti sürdürme kararı aldı

  • Dünya
  • Çarşamba 27.07.2017
Metal dedektörlerini kaldırmak zorunda kalan İsrail'in, Mescid-i Aksa'nın kapılarına güvenlik kameraları yerleştirme kararı Filistinli Müslümanlar'a tepki ve boykotu sürdürme kararı aldırttı. Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri, "Külliyenin kapıları açılana, metal çitler ve demir köprü kaldırılana dek ve yeni konuşlandırılan kameralar sökülene kadar protestolar sürecek" dedi. Sabri "Tüm bunlar gerçekleşene dek Mescid-i Aksa'ya girmiyoruz" çağrısında bulundu. 14 Temmuz cuma günü yaşanan ve 3 Filistinli ile 2 İsrail polisinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından İsrail tarafından kapatılan, açıldığında da metal detektörleriyle donatılan Mescid-i Aksa'nın önündeki nöbet ise devam etti. 5 vakit namazlarını caminin kapısında kılan Müslümanlar'a önceki gün İsrail polisi yine müdahale etti. En az 16 kişinin, İsrail polisinin attığı plastik mermi ve ses bombaları yüzünden yaralandığı öğrenildi. İsrail'in statükoyu bozarak gerçekleştirdiği kısıtlamalara tepki gösteren Müslümanlar geçtiğimiz cuma gününe büyük gösteriler düzenlemiş, yaşları 17, 18 ve 20 olan üç Filistinli, İsrail polisi tarafından öldürülmüştü. İsrailli yetkililer geri adım atmadığı takdirde yarın yine Mescid-i Aksa'nın Aslanlı Kapı'sının önünde benzer gösterilerin düzenlenmesi, gerilimin daha da tırmanması bekleniyor.

Türkiye'den İsrail'e sert tepki

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Taha Özhan, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon'un Türkiye'ye yönelik sözlerine ilişkin, "İşgalci bir devletin Sayın Cumhurbaşkanımıza, Osmanlı'ya, Türkiye'ye ve Kudüs'e yönelik ifadeleri İsrail'in bölgesel barışa ve huzura ne kadar uzak olduğunu göstermektedir. İsrail yüzyıllarca İbrahimi dinlerin mensuplarının Kudüs'te huzur içerisinde yaşamasını sağlayan Osmanlı'yı suçlamak yerine Osmanlı barışını öğrenmelidir" ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu da, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Harem-i Şerif'teki son gelişmeler hakkında ifade ettikleri hususlara ilişkin olarak İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan haddini bilmez açıklamayı kınıyoruz" diye konuştu.

Yerleşimciler binaya el koydu
Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan El Halil kentinde, Filistinlilere ait 3 katlı binaya el koydu. İsrail askerleri eşliğinde Ebu Receb ailesine ait eve giden yerleşimciler, binanın kendilerine ait olduğunu iddia etti. Eski Şehir İmar Komitesi Başkanı İmad Hamdan Hamdan, "Yahudi yerleşimciler sahte evrakla son 5 yılda 10 eve el koydu" dedi.
BİZE ULAŞIN