Binlerce kişi akşam ve yatsı namazını Mescid-i Aksa’da kıldı

Binlerce kişi akşam ve yatsı namazını Mescid-i Aksa’da kıldı

  • Dünya
  • Pazar 30.07.2017
İsrail'in cuma namazı için Mescid- i Aksa'ya girişlere getirdiği 50 yaş sınırını kaldırmasının ardından, binlerce kişi Aksa'ya akın etti. İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bekleyen Filistinliler, akşam ve yatsı namazını Mescid- i Aksa'da kıldı. Mescid-i Aksa'ya giren Filistinliler, sevinç gösterilerinde bulundu, avluda secde ederek toprağı öptü. Mescid-i Aksa'nın avlusunda toplanan Filistinliler, tekbir getirerek gruplar halinde slogan attı. Namazın ardından gençler ve çocuklar, tatlı ve şekerleme dağıttı. Kudüs çevresinde Filistinli şoförler, korna çalarak kutlamalara eşlik etti.
Öte yandan Hollanda'da faaliyet gösteren Filistin Hizmetler ve Araştırma Merkezi (DocP) Başkanı Sonja Zimmerman, "Eğer uluslararası toplum, 'yeter artık, buraya kadar' demez ise İsrail'in zulmü sona ermeyecektir" dedi. Arnavutluk İmamlar Birliği Başkanı Justinian Topulli, İsrail'in şiddeti artırması durumunda yeni bir Filistin intifadasıyla karşılaşılabileceğini söyledi.

İSRAİL'E KARŞI EL ELE
İsrail'in Washington Büyükelçiliği önünde toplanan yüzlerce kişi, Mescid-i Aksa ablukasını protesto etti ve elçiliğin önünde cuma namazı kıldı. Aralarında Ortodoks Yahudilerinin de bulunduğu grup, yağmur altında İsrail'in Mescid-i Aksa'ya girişleri sınırlandırmasını ve bölgede uyguladığı şiddeti protesto etti. Filistin İçin Amerikalı Müslümanlar (AM P) adlı hareketin düzenlediği gösteride, "İşgal sona ersin", "El Aksa saldırı altında" pankartları açıldı. Ortodoks Yahudiler ise "Kudüs'te ve dünya çapında Tevrat'a bağlı Yahudiler El Aksa saldırısını ve Filistin'in işgalini kınıyor" ve "İsrail devleti dünya Yahudilerini temsil etmiyor" yazılı pankartlar taşıyarak gösteriye destek verdi. Uluslararası Siyonizm Karşıtı Yahudiler Örgütü Başkanı Haham Dovid Feldman İsrail'in çatışmayı ve şiddeti körüklediğini belirterek, "Baskı uygulamak, öldürmek, çalmak bunların hepsi Yahudilikte yanlış şeylerdir" dedi. Amerika İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Ulusal Direktörü Nihad Avad ise Müslümanların, Hıristiyan ve Yahudilerin birlikte İsrail'in zulmünü protesto etmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN