Trump’tan Çin’e ihtar

Trump’tan Çin’e ihtar

Kuzey Kore’nin kıtalararası füze denemeleri ABD Başkanı Trump’ın sabrını taşırdı. Çin’in kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Trump, “Kuzey Kore konusunda bizim için hiçbir şey yapmadılar. Buna izin vermeyiz” mesajı verdi

  • Dünya
  • Pazartesi 31.07.2017
Çin ile ilgili açıklamalarında yapıcı ve yumuşak bir ton kullanmaya dikkat eden ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin kıtalararası füze denemesinden sonra tavrını değiştirdi. Çin'in Kuzey Kore üzerindeki kontrol kabiliyetini kullanmasını isteyen Trump, Pekin yönetiminin şimdiye dek böyle bir hamlede bulunmamasını sert biçimde eleştirdi. Kuzey Kore'nin bölgeyi gerginliğe sürüklediğini ima eden Trump, sosyal medya üzerinden "Çin beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Geçmişteki aptal liderlerimiz yıllık yüzlerce milyar dolarlık ticaretlerini yapmalarına müsaade ettiler ancak onlar Kuzey Kore konusunda bizim için hiçbir şey yapmadılar. Bunun devam etmesine izin vermeyeceğiz. Çin bu problemi kolaylıkla çözebilirdi" mesajını paylaştı.

TAVRINI DEĞİŞTİRDİ
Kuzey Kore'nin bin kilometre menzile ulaşıp Japonya'nın Hokkaido adasının 88 deniz mili açığına düşen bir balistik füze fırlatmasından sonra Trump'ın ağız değiştirmesi dikkat çekti. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, denemenin ardından "Rastgele zamanlarda, rastgele bölgelere ve konumlara füze fırlatma kabiliyetiyle artık tüm ABD menzilimizde" demişti.

GÖVDE GÖSTERİSİ
ABD Pasifik Kuvvetler Komutanlığı da Pyongyang yönetiminin bu hamlelerinin ardından Japonya ve Güney Kore hava unsurlarıyla birlikte, Kore yarımadasının üzerinde B-1B bombardıman uçaklarıyla güç gösterisi yaptı. ABD'nin B-1B uçaklarına katılan Japon F-2'lerinin ve Güney Kore F-15'lerinin 10 saatlik uçuş yaptığı kaydedildi.

PUTİN, 755 AMERİKALI DİPLOMATI GÖNDERİ YOR
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Washington yönetiminin Rusya'ya karşı yaptırım kararının ardından Rusya'daki 755 ABD'li diplomatla ilişkilerin kesileceğini bildirdi. Putin, "Cevapsız bir şey bırakmayacağımızı göstermenin zamanı geldiğine karar verdim. Binin üzerinde diplomat ve teknik görevli Rusya'da çalıştı ve hala çalışıyor. Bunların 755'inin ise faaliyetlerine son vermeleri gerekecek. Bu oldukça fazla" dedi.
BİZE ULAŞIN