Çin’de 7’lik deprem: 19 ölü

Sıçuan eyaletinin Ciucaygou vilayetinde meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremde, 6’sı turist 19 kişi öldü

Çin’de 7’lik deprem: 19 ölü
Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, 7.0 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Ülkenin güneybatısında yer alan Sıçuan eyaletinin Ciucaygou vilayetinde yerel saatle 21.20'de yaşanan deprem, yerin 20 kilometre altında meydana geldi.
Ülkede büyük korku ve panik yaratan şiddetli depremde, ilk belirlemelere göre aralarında 6 turistin de bulunduğu 19 kişi hayatını kaybederken 247 kişi yaralandı.

BİR DEPREM DE UYGUR BÖLGESİNDE
Bölgede yaşayan halk ve turistler panik içerisinde binaları terk ederek geceyi dışarıda geçirdi. Yardım ekiplerinin bölgedeki çalışmaları aralıksız sürerken, elektrik ve telefon hatları da zarar gördü.
Öte yandan Ciucaygou'ya yaklaşık 3 bin kilometrede mesafedeki Sincan Uygur Bölgesi'nde de sabah saatlerinde 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yetkililer, yerin 11 kilometre altında gerçekleşen depremde 32 kişinin yaralandığını belirtti.
Çin'de deprem fay hatları ülkenin güneybatısındaki Sıçuan bölgesinden kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne uzanan alanlarda ilerliyor. Bu alanlarda sıklıkla deprem meydana geliyor.

TOPRAK KAYMASINA 25 KURBAN
Depremlerle boğuşan bölgedeki felaketlere bir de toprak kayması eklendi. Sıçuan eyaletine bağlı dağlık alanda yer alan Gengdi köyünde, şiddetli yağışlar sonucu yaşanan toprak kaymasında 25 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
Sıçuan bölgesinde, 2008'in mayıs ayında yaşanan 8 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 70 bin kişi yaşamını yitirmişti. Ciucaygou, büyük şelaleleri ve karstik yer şekilleriyle ünlü bir milli park olan Ciuzai Vadisi'nin yer aldığı önemli bir turizm merkezi.
BİZE ULAŞIN