Gazzeli balıkçının yürek yakan sitemi

İngiliz bir çiftin Yunan adalarından Akdeniz’e bıraktığı şişedeki mektubu Gazzeli bir balıkçının bulması, acı bir gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi. Gazzeli balıkçı Sultan, “Bir şişenin katettiği sulara biz balıkçılar ablukadan dolayı açılamıyoruz” dedi

Gazzeli balıkçının yürek yakan sitemi
Yunanistan'ın Rodos adasında tatil yapan İngiliz çiftin, bir şişeye koyarak Akdeniz'in sularına bıraktığı mektubu Gazzeli bir balıkçı tarafından bulundu. Mektubu alan Gazzeli balıkçının, "Bu şişe kadar seyahat etme özgürlüğümüz yok" sitemi ise dünya basınında geniş yankı uyandırdı.
Üniversite öğrencisi Bethany Wright (22) ve doktor sevgilisi Zac Marriner (25), "Bu şişeyi aldığınız için teşekkürler, ödül olarak işte size sihirli çiçekler.
Şu an Rodos'ta tatildeyiz ve bu şişenin ne kadar uzağa gidebileceğini görmek istiyoruz. Lütfen bize elektronik posta gönderin" yazılı mesajı denize attı.

'ŞİŞE KADAR ÖZGÜR DEĞİLİZ'
İki ay sonra, 800 kilometre ötede İsrail ablukası altındaki Gazze'de balıkçılık yapan Cihad el Sultan mesajı alarak, Wright ve Marriner'e ulaştı.
Genç çiftin tepkisi "Şişemizin Gazze'deki bir plajda bulunması hala bize inanılmaz geliyor. Bu trajik durum aslında büyük bir okyanusun hepimizin birbirine bağladığını gösteriyor" şeklinde oldu. 54 yaşındaki balıkçı El Sultan ise "Bu şişenin sınırları ve uluslararası suları dolaşarak bana geldiğini görüyorum ama ben bir balıkçı olarak 10 kilometreden fazla denize açılamıyorum. Bir gün bizim de bu şişe kadar özgür olacağımızı umuyorum" tepkisiyle dünyaya İsrail ablukasını kaldırma konusunda baskı yapılması çağrısında bulundu.
El Sultan, 3 yıl önce kendisinin de "Abluakaya son" yazılı bir mektubu Akdeniz'e gönderdiğini ancak hiçbir yanıt alamadığını söyledi. Bu olayın ardından bir araya gelen Gazzeliler hafta içinde toplanarak umut satırlarını kaleme aldıklarını mektuplarını Akdeniz'e atma eylemi düzenlediler.
İsrail, ne karadan ne de denizden Gazze'ye giriş-çıkış yapılmasını ya da malzeme sokulmasına izin vermiyor.

BİZE ULAŞIN