Canını seven çatıya çıksın

Harvey kasırgasının neden olduğu seller, ABD’nin Teksas eyaletini sular altında bıraktı. Houston kentinde polis halka “çatılara çıkmalarını” önerdi

Canını seven çatıya çıksın
ABD'nin Teksas eyaletinde etkili olan Harvey kasırgası güneyin en büyük kentlerinden biri olan Houston'ın sular altında kalmasına yol açtı. Felakette şu ana kadar en az 5 kişi yaşamını yitirdi. Meksika Körfezi üzerinden gelen ve Teksas'ın güneyinde etkili olan kasırganın gücü 4'üncü kategoriden 1'inci kategoriye düşmesiyle tropikal fırtınaya dönüşürken, sebep olduğu yağışlar ve seller de can kayıpları yaşanmasına neden oldu. Teksas eyaletini 1961'den bu yana vuran en güçlü kasırga olarak tarihe geçen Harvey, özellikle Houston kentinde aşırı yağışlar ve sellerle büyük bir felaketin yaşanmasına sebebiyet verdi. Nüfusu 2 milyon 300 bin olan Houston'da sularla kaplanan yollar adeta nehre dönerken, yollar otomobiller yerine botlara, ambulanslara, yardım kamyonlarına ve itfaiye araçlarına kaldı.
Houston'da polis, evleri su almaya başlayanları çatı katlarına değil, çatılara çıkması yönünde uyardı. Teksas Valisi eyalette toplam 250 otoyolun kapandığını, 19 kentin de afet bölgesi ilan edildiğini kaydetti.

SALONUNDA BALIK TUTTU
Kasırganın aşırı yağışlarla sular altında bıraktığı Houston kentinde bir aile felaketi eğlenceye dönüştürdü. Viviana Saldana, babası Saul Saldana'nın çıplak elleriyle su basan evlerindeki balığı kuyruğundan tutarak yakaladığı dakikaları kaydederek sosyal medyada paylaştı. Viviana paylaşımı "Yemek oturma odanıza geliyorsa, neden dışarıda yemek arayasınız ki" notuyla yaptı.

HUZUREVİ SİMGE OLDU
Teksas eyaletine bağlı Galveston kentindeki La Vita Bella huzurevinde çekilen fotoğraf, kasırganın yol açtığı sel felaketinin boyutlarını gözler önüne serdi. Huzurevinin içerisindeki yaşlı kadınların bellerine kadar sel suyuna battığının görüldüğü fotoğrafı Twitter'dan paylaşan huzurevinin sahibinin damadı Timothy McIntosh, kurtarma ekiplerinden yardım istedi.

BİZE ULAŞIN