ABD tarihinin en büyük felaketi

Teksas’ta 10 kişinin ölümüne ve sigortalı mülklerde 200 milyar dolar hasara neden olan Harvey, ABD’de en fazla maddi zarara yol açan fırtınalar arasında yer aldı. Yetkililer, 450 bin kişinin devlet yardımına ve 30 bin kişinin geçici barınmaya ihtiyaç duyabileceği uyarısında bulundu

ABD tarihinin en büyük felaketi

ABD'nin Teksas eyaletinde etkili olan Harvey kasırgası sonucu ölenlerin sayısı 10'a çıktı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA), yaptığı açıklamada, afet sonucu ölenlerin sayısının 10'a yükseldiğini belirtti ve 450 bin kişinin federal yardıma, 30 bin kişinin geçici barınmaya ihtiyaç duyabileceği uyarısında bulundu. Açıklama'da Harris'te 6 kişinin, Montgomery'de 2 kişinin, Rockport ve La Marque'de de birer kişinin öldüğü kaydedildi. Kasırganın getirdiği şiddetli yağışlar sonucu felaket bölgesine dönen Houston'da arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Teksas'taki 12 bin kişiden oluşan Ulusal Muhafız askerlerinin tamamı, Houston'daki çalışmalara katılıyor. Yerel yetkililer, yağışların hafta boyunca devam edeceğini bildirerek halka araçlarıyla yola çıkmamaları çağrısında bulundu. 25 Ağustos'tan bu yana Houston ve çevresine 65 santimetre yağış düştü. Bu miktarın cuma gününe kadar 127 santimetreye ulaşması bekleniyor. Daha önceki en yüksek yağış, 1978'de Amelie Fırtınası'nda 121 santimetre olarak kaydedilmişti. Dallas kenti de Harvey kasırgası ile mücadele eden Houston'ın yardımına koştu. Dallas Belediye Başkanı Mike Rawlings, düzenlediği basın toplantısında, Hutchison Kongre Merkezi'nin Houston'dan tahliye edilenler için "mega barınak" olarak hizmet vereceğini açıkladı. Öte yandan Houston Havalimanı'nın askeri ve insani yardım hariç tüm uçuşlara kapatılması nedeniyle Türk Hava Yolları (THY), Houston-İstanbul seferlerini iptal etmek zorunda kaldı.

YAĞIŞ 127 SANTİMETREYE ULAŞTI
25 Ağustos'tan bu yana Houston ve çevresine düşen yağışın 127 santimetreye ulaşması bekleniyor. Daha önceki en yüksek yağış, 1978'de Amelie fırtınasında 121 santimetre olarak kaydedilmişti.

BİZE ULAŞIN