Arafat ‘beyaz’a bürünüyor

Milyonlarca hacı adayı bugün yaklaşık 14 kilometrelik yeşillendirilmiş ve sarı tabelalarla çevrilmiş çadırlı bölgeler ile Cebeli Rahme’de (Arafat Dağı) kıbleye dönüp vakfe duracak

Arafat ‘beyaz’a bürünüyor
Hacı adaylarının kafileler halinde intikalinin sağlandığı Arafat'ta öğle namazı ile ikindi namazı birlikte kılınacak. Dua edilip Allah'tan af dilenecek. Kâbe örtüsünün ise bugün değiştirilmesi bekleniyor.
Hz. Muhammed'in "Hac Arafat'tır" hadis-i şerifi ile haccın üç önemli farzından biri olan Arafat'ta bugün hacı adayları vakfe duracak. Mekke'deki otellerden kafileler halinde gece boyunca Arafat'a intikaller sağlandı. Hacı adayları, 55 ila 58 dereceyi bulması beklenen Arafat'ta Diyanet İşleri Başkanlığı'nın büyük hizmeti olan klimalı çadırlarda ağırlanacak. Diyanet Türk hacı adayları için kumanyalar hazırladı. Kutuların içinde yağ, bal, helva gibi besleyici kahvaltılıklar bulunuyor. Öğle ve akşam vakitlerinde ise taze fasulye ve yaprak sarma gibi bir menü hacı adaylarını bekliyor. Hacı adayları bugün öğleden sonra kıbleye dönerek Arafat'ta vakfe duracak. Milyonlarca hacı adayı ihramlı elbiseleriyle Cebel-i Rahme'nin de içinde bulunduğu Arafat'ı beyaz örtüye büründürecek. Arafat'ta tüm önlemler alınmış durumda.

SAĞLIK EKİPLERİ HAZIR
Sağlık ekipleri, ambulanslar ve revirler hazırlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın birincilik ödülü alan Mekke Hastanesi'nde yatılı hastalar için ambulanslar hazır bekletiliyor. Hastalar ambulanslarla Arafat'a getirilerek vakfe durmaları sağlanacak. Çok ağır hastalar ise havadan helikopterle Arafat'ın üstünde bir süre uçurularak vakfe yapacak. Hacılar tüm günü Arafat'ta geçirecek ve bugün gün batımı ile birlikte Müzdelife'ye doğru hareket edecek. Müzdelife'de de akşam ile yatsı birlikte kılınacak ve burada da vakfe durulacak. Müzdelife'de şeytan taşlamak için taş toplanacak. Ardından Mina'ya doğru yola çıkılacak.

BİZE ULAŞIN