Esad’ın sarayını vururuz

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Rusya Devlet Başkanı Putin’e “İran’ın Suriye’deki askeri varlığını genişletmesi halinde Esad’ın sarayını vuracaklarını söylediği” iddia edildi

Esad’ın sarayını vururuz
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 23 Ağustos'ta yapılan görüşmenin detayları ortaya çıkıyor. Arap ve İsrail basınındaki iddialara göre Rusya'nın Soçi kentindeki görüşme sırasında Netanyahu, Putin'i İran konusunda en ciddi şekilde uyardı. Haberler, Netanyahu'ya görüşmede eşlik eden İsrailli yetkililerin isimleri gizli kalmak kaydıyla basına yaptıkları açıklamalara dayandırıldı.

"ATEŞKESİ BOZARIZ"
Buna göre İsrail Başbakanı, Rus lidere "İran, Suriye'deki varlığını artırmak için muazzam bir çaba harcıyor. Bu durum İsrail, Ortadoğu ve tüm dünya için bir tehdittir. İran son dönemde Irak, Yemen ve Lübnan'da kontrol sahibi olmaya çalışıyor. DEAŞ'ı ortadan kaldırırsak oluşacak boşluğu İran'ın doldurma ihtimali bizi endişelendiriyor" dedi. İddialara göre Netanyahu, İran'ın Suriye'deki yayılmasına devam etmesi halinde Beşar Esad'ın Suriye'nin başkenti Şam'daki sarayını vurmakla tehdit etti. İsrail tarafının Rus heyete ayrıca Suriye'nin güneyinde Dera ve Kuneytra bölgelerinde İran'ın varlığını artırması halinde ABD ile Rusya arasında Kazakistan'da varılan ateşkesi tek taraflı bozacaklarını söyledikleri belirtildi. Rusya kanadından ise çıkan haberlerle ilgili henüz herhangi bir açıklama gelmedi.

İRAN: ESAD KIRMIZI ÇİZGİMİZ
Öte yandan İran liderinin Devrim Muhafızları Ordusu'ndaki temsilcisi Ali Saidi, İran'ın Suriye konusunda 4 kırmızı çizgisinin bulunduğunu söyledi. Suriye'deki Ehli Beyt'e ait türbelerin teröristlerin eline geçmemesini İran'ın Suriye'deki önceliklerinden biri olduğunu söyleyen Saidi, Suriye'nin, İsrail'e karşı mücadele eden Direniş Cephesi safında kalmasının İran'ın ikinci kırmızı çizgisi olduğunu kaydetti. Üçüncü kırmızı çizgilerinin Suriye'nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğünün korunması olduğunu ifade eden Saidi, Beşar Esad'ın varlığının İran'ın Suriye konusundaki dördüncü kırmızı çizgisi olduğunu belirtti.

BİZE ULAŞIN