Harvey yıktı, geçti

Harvey yıktı, geçti
30 ÖLÜ 200 BİN TAHLİYE

ABD tarihinin en yüksek miktarda yağış bırakan tropikal fırtınası, en çok etkisini gösterdiği Teksas eyaletini terk ederken arkasında bıraktığı bilanço da ortaya çıkmaya başladı. Bir metreye 24 santimetrelik yağmur bırakan Harvey Kasırgası yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısının 30'u bulduğu, 200 bin kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığı öğrenildi. En az bir köprünün yıkıldığı, çok sayıda çatının uçup, henüz sayısı tahmin edilemeyecek miktarda binanın kullanılamaz hale geldiği açıklandı. Mahsur kalanlara yardım etme çalışmaları ise sürüyor. 5 günün ardından Harvey Kasırgası, etkisini azaltarak Louisiana eyaletine ilerlerken Teksas'ın en büyük şehirlerinden Houston'da kasırgayla birlikte güvenlik endişesi de baş gösterdi.

YAĞMA KORKUSU SARDI
Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner, binaların zarar görmesinden ve kasırga mağdurlarının evlerini terk etmesinden faydalanmaya çalışan hırsızlara karşı şehirde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Başkan Turner, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, yerel saatle gece 22.00'den sabah 05.00'e kadar tahliye edilmiş evlerin mal güvenliğinin sağlanması için kent sınırları içinde sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini belirtti. ABD Başkanı Donald Trump, afet bölgesini ziyaret ederken Houston'un da içinde bulunduğu 62 yerleşim yeri "felaket bölgesi" ilan edildi. Acil yardım ve kurtarma çalışmaları için ABD ordusunun Teksas'taki 12 bin ulusal muhafız askerinin göreve çağrılmasının ardından, 20 binden fazla ulusal muhafız askerinin bölgeye sevk edileceği bildirildi. Harvey'nin, şimdiden on milyarlarca dolarlık zarara neden olduğu saptanırken uzmanlar, toplam faturanın 100 milyar doları aşacağını öngörüyor.

12 SANTİM TOPUKLUYLA AFET BÖLGESİNDE
ABD Başkanı Donald Trump'ın afet bölgesine yaptığı ziyarette kendisine eşlik eden eşi Melania Trump'ın topuklu ayakkabıları alay konusu oldu. First Lady, 30 kişinin öldüğü ve 30 bin kişinin evsiz kaldığı bölgeye ziyaretinde giydiği 12 santimlik topuklu ayakkabılar nedeniyle eleştirildi. Bazı yorumcular, Melania Trump için"Fırtına Gözlem Barbie'si" derken bazıları ise First Lady'yi umursamazlıkla suçladı.

BİZE ULAŞIN