Koskoca eyalet film stüdyosuna döndü

ABD’de, Harvey Kasırgası nedeniyle 38 kişinin öldüğü açıklandı. Harvey’nin Houston’a verdiği zarar, kasırga öncesi ve sonrasında çekilmiş fotoğraflarla gözler önüne serildi

Koskoca eyalet film stüdyosuna döndü
ABD'nin Houston eyaletini vuran Harvey Kasırgası'nın verdiği zarar bölgede kasırga öncesi ve sonrası çekilmiş fotoğraflarla gözler önüne serildi. Doğal afet nedeniyle 13 bin kişinin yaşamla ölüm arasında gidip geldiği, en az 38 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

SULAR 24 METRE YÜKSELEBİLİR
48 bin 700'den fazla kişinin evsiz kalmasına neden olan kasırganın yol açtığı sel nedeniyle sular 1.21 metre yükselmiş ve çok sayıda kişi evleri tahliye etmek zorunda kalmıştı. Yetkililer Neches Irmağı'nın taşarak suların 24 metreye kadar yükselebileceği konusunda uyardı. Bu nedenle bölge sakinlerine ırmak çevresini terk etmemeleri halinde ölebilecekleri uyarısında bulunuldu. Kurtarma çalışmalarına katılan askerler ise suların çekilmesi için rögar kapaklarını açmaya çalışıyor.

HAYATTA KALMA MÜCADELESİ
Sel sırasında çekilen fotoğraflarda özellikle Houston kentinde çok büyük bir facia yaşandığı net şekilde görülebiliyor. Kent merkezinde çok sayıda anayolun sular altında kaldığı ve sel sularında mahsur kalan dev kamyonların yarısına kadar suya batttığı ve mahsur kaldığı gözlemlendi. Fotoğraflarda bölge sakinlerinin yaşam mücadelesi de göze çarpıyor. Bazı karelere sel sularına kapılmamak için bir yerlere tutunmaya çalışan ve hayatta kalmak için büyük uğraş veren insanların trajedisi yansıyor. Yüksek yerlere çıkamadığı için suların içinde selin çekilmesini bekleyen insanların çilesi de fotoğrafla belgelenen korkunç anlar arasında yer alıyor.

KAYIP 17 KİŞİDEN HABER YOK
Sel suları çekildikten sonra maddi hasar tam olarak hesaplanabilecek. Teksas Valisi Gregory Abbott önceki gün sel sularının çekilmesinin 1 haftayı bulabileceğini açıklamıştı. Houston'ın bir bölgesinde kayıp 17 kişinin ölmüş olabileceğinden endişe ediliyor.

OHIO VADİSİ'NE İLERLİYOR
Teksas'ın güneydoğusundaki Beaumont ile Port Arthur bölgelerinde daha fazla yağış bekleniyor. Kasırga, Teksas'ın güney doğusunu terk ederken yetkililer eyaletin doğu kısmındaki halkı uyardı. Kasırga önceki gün Mississippi'nin bazı bölgelerinde etkili olmaya başladı. Kasırganın Ohio Vadisi'ne doğru ilerlediği kaydedildi.

İNSAN ZİNCİRİYLE HAYATA TUTUNDU
AŞIRI yağışlara teslim olan Houston'da, sel sularına batmak üzere olan bir araçta mahsur kalan yaşlı adamı kurtarmak için insan zinciri oluşturuldu. El ele tutuşarak sel sularının hızla yükseldiği yoldaki araca doğru zincir oluşturan insanlar, yaşlı adamın hayatını kurtarmayı başardı. Kurtarılma anı, yoldan geçen Stephanie Mata isimli bir kişi tarafından saniye saniye kaydedildi.

'TEKSAS BİZE YARDIM ETMEDİ, BİZ EDECEĞİZ'
NEW York ve New Jersey kongre üyeleri, 2012'de zarar gördükleri Sandy Kasırgası sırasında Teksas eyaletinin kendilerine yardım etmemiş olmasına rağmen Harvey'ye teslim olan Teksas'a yardımda bulunulması için oy vereceklerini açıkladı. Teksas Kongresi üyelerini iki yüzlü olmakla suçlayan New Jersey Valisi Chris Christie, "Sandy'den sonra onlara bir gün Teksas'ın da felaketi yaşayacağını söylemiştim" dedi.

KİMYASAL TESİSTE ART ARDA İKİ PATLAMA
SEL felaketinin yaşandığı Houston yakınlarındaki Crosby'de bir kimyasal tesiste iki patlama gerçekleşti ve ardından siyah dumanlar yükselmeye başladı. Kimyasal tesisi işleten Fransız şirketi, yeni patlama olasılığına karşı uyarıda bulundu. Tesislerin çevresine yaklaşılmamasını tavsiye eden şirket yetkilileri, patlamadan kaynaklanan siyah dumanların cilt ve gözde kaşınmaya neden olabileceğini duyurdu.
BİZE ULAŞIN