Almanya’daki Türk partiler güçleniyor

Almanya’daki Türk partiler güçleniyor
Almanya'da 24 Eylül'de yapılacak Federal Meclis seçimlerine Türk kökenli Alman Demokratlar Birliği (ADD/Allianz Deutscher Demokraten) partisi de katılacak. Bir senedir faaliyet gösteren ADD, Almanya'daki ilk yerel seçimlerde başarılı olduktan sonra gerekli iki bin kişinin imzasını toplayarak Federal Meclis seçimlerine katılmaya hak kazandı. ADD, banka hesabı açılmaması gibi birçok engellerle karşılaşmasına rağmen göçmen kökenli insanların toplumsal eşitliğinin sağlanması için mücadele etmeye devam edeceğini bildirdi.
Almanya'da dokuz senedir faaliyet gösteren Türk kökenli Yenilik ve Adalet Partisi (BIG) ile güçlerini birleştiren ADD, sınırlı imkânlarını ortaklık yaparak gidermeyi planlıyor. İki partinin de ortak hedefi Almanya'nın göçmenlere uyguladığı politikalarının değişmesi için ortak mücadele. Bu çerçevede BIG ve ADD, göçmen kökenli insanların toplumsal eşitliğinin sağlanması, kültürel asimilasyona uğramalarının engellenmesi ve dillerini kullanmalarındaki kısıtlamanın kaldırılması için çalışacak.
Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara yapılan zulme sessiz kalamayan ADD, oradaki olaylara dikkat çekmek için bugün Almanya'nın başkenti Berlin'de ve yarın Dortmund'da yürüyüş düzenleyecek. ADD, yürüyüş müsaadesinin alındığını ve çok sayıda katılımcının beklendiğini vurguladı.
BİZE ULAŞIN