Arakan neresi? - Arakan'da son durum nedir ve neler oluyor? - İşte detaylar...

Arakan'da masum insalar katledilmeye devam ederken tepkiler de çığ gibi büyüyor. En hüzünlü bayramını geçiren Arakan için sosyal medyada çeşitli mesajlar atılıyor.''Arakan neresi'' sorusunun yanıtı ise merak ediliyor. Peki Arakan'da son durum nedir? Arakan neresi ve nerededir? İşte detaylar...

Arakan neresi? - Arakan'da son durum nedir ve neler oluyor? - İşte detaylar...

Son yapılan açıklamalara göre Arakan'da katliam devam ediyor. Bu sene Kurban Bayramı'nı en hüzünlü bir şekilde geçiren Arakan'da bilanço giderek artıyor. Öte yandan ''Arakan neresi'' sorusu da vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Reuters'ın Myanmar hükümetine dayandırdığı haberine göre, Arakan'da şiddet olaylarının başladığı 25 Ağustos'tan bu yana 2600'dan fazla ev yakıldı.Peki Arakan'da son durum nedir? Arakan neresi? İşte detaylar...

ARAKAN NERESİ?

Myanmar, resmî adıyla Myanmar Birliği Cumhuriyeti ve ayrıca bilinen adlarıyla Burma ya da Birmanya, Güneydoğu Asya'da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında, Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland arasında yer alan ülkedir. Myanmar, Çinhindi'nin kuzeybatısında yer alır. Komşuları kuzeybatıda Hindistan ve Bangladeş, kuzeydoğuda Çin, güneydoğuda Laos ve Tayland'dır. Ülkenin güneybatı kıyıları Bengal Körfezi ile çevrilidir.

Myanmar'ın 7 eyaletinden biri olan Arakan Bangladeş-Burma sınırının 50.000 kilometre karelik bir alanında bulunur. Nüfusu 4 miyondan fazladır fakat bölgenin nüfüsü yaşananların ardından 1 buçuk milyona kadar gerilemiştir.ARAKAN'DA KORKUNÇ BİLANÇO

Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin, Rohingyalı Müslümanlara başlattığı saldırılar giderek tırmanıyor.

Bölgede saldırılar sonucu bir haftada 400 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler(BM) ise Mynmar'daki saldırılardan kaçanların sayısının da 38 bine ulaştığını açıkladı.

Ayrıca BM'den tarafından dün yapılan açıklamada 20 bin kişinin Rohingya sınır bölgesinde mahsur kaldığı, Bangladeş'e deniz yoluyla ulaşmak isteyen 11'i çocuk 15 Rohingyalının boğularak hayatını kaybettiği belirtilirken, boğulma sonucu can kayıplarının 40'a ulaştığı bildirildi.

ARAKAN'DA SON DURUM

Son açıklamalara göre Naf Nehri'nde teknelerinin alabora olması sonucu yaşamını yitiren Arakanlı Müslümanların sayısı 39'a ulaştı.

Myanmar-Bangladeş sınırındaki Naf Nehri, yıllardır uğradıkları zulümden kaçan Arakanlı Müslümanların kaçış noktası. Arakanlı Müslümanlar nehirden geçerek Bangladeş'in Cox's Bazar kentine bağlı Teknaf'a ulaşmayı, oradan da Arakanlı mülteci kamplarının olduğu Cox's Bazar kent merkezine geçmeyi amaçlıyor.

Myanmar ordusunun terörle mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında son 1 haftada çok sayıda Arakanlı Müslüman sivil hayatını kaybetti.Saldırılarda 60'tan fazla köy hedef alınıp bu köylerden onlarcası yakılırken, on binlerce Arakanlı can güvenliği nedeniyle bölgeden kaçmaya çalışıyor.

BİZE ULAŞIN