Asya’da sellere bin 400 kurban

Bütün dünya ABD’nin Teksas eyaletindeki Harvey kasırgasını konuşurken, Güney Asya’da çok daha ölümcül bir felaket yaşanıyor

Asya’da sellere bin 400 kurban
Güney Asya'da Hint alt kıtasının doğusunda iki aydır etkili olan Muson yağışlarının yol açtığı sellerde ölenlerin sayısının bin 400'e çıktığı açıklandı. Birleşmiş Milletler, Hindistan ve Bangladeş'in kuzeyi ve Nepal'in güneyinde haziran ayında başlayan ve eylülde devam eden Muson yağmurlarının sebep olduğu seller nedeniyle 41 milyon kişinin mağdur olduğunu belirtti. Sel suları nedeniyle tarım alanlarındaki çok miktarda ürün ile binlerce konut ve işyeri hasar gördü. Çocukları Kurtarın Vakfı (Save the Children) ise Muson yağmurlarının etkilediği tüm bölgelerdeki toplam 18 bin okulun zarar gördüğünü, çok sayıda okulun barınak olarak kullanıldığını ve 1.8 milyon öğrencinin bu sebeple okula gidemediğini açıkladı.

KAÇINILMAZ SON
Uzmanlar ise sellerin yol açtığı zararı daha çok yerleşim yerlerinin bölgenin iklimi dikkate alınmadan inşa edilmesine bağlıyor. Araştırmacı Shreeshan Venkatesh, sel felaketleri ile ilgili şunları söyledi: "Bu bölgelerin önemli kısmında, iklim koşullarına ve iklim modellerine uygun planlamalar yapmıyoruz. Kaçınılmaz olan bir şeye gerekli planlamalar yapmak yerine bu tür doğa olaylarını felaket olarak değerlendirmekteyiz."
BİZE ULAŞIN