Kara dumanlı diplomatik taktik savaşı

ABD’deki Rusya Başkonsolosluğu’ndan yükselen dumanlar kafaları karıştırdı. Rus basınına göre, binada arama riskine karşı gizli belgeler yakıldı

Kara dumanlı diplomatik taktik savaşı
ABD ve Rusya arasındaki diplomatik misyon savaşlarının son perdesi San Francisco'daki Rusya Başkonsolosluğu'nda sergilendi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ülkedeki ABD'li diplomat sayısını düşürme kararına karşın ABD'li yetkililer, Rusya'nın San Francisco'daki konsolosluğunu ve Washington ile New York'taki iki konsolosluk tesisini boşalttırma kararı aldı. Rus medyasında, ABD'nin Rus konsolosluk binalarında arama yapacağına dair haberler çıktıktan kısa bir süre sonra ise San Francisco'daki Rusya konsolosluğunun şöminesinden siyah dumanlar tütmeye başladığı görüldü. Amerikalı itfaiyeciler yangın şüphesiyle binaya girmek istese de Rus elçilik görevlileri buna izin vermedi. Rus basınında çıkan haberlerde, dumanların sebebi olarak, muhtemel bir arama esnasında ABD'ye herhangi bir istihbarat kaptırmak istemeyen Rus diplomatların belgeleri yakması gösterildi.

OBAMA BAŞLATMIŞTI
Dün ise Moskova'daki ABD büyükelçiliğindeki maslahatgüzarı Rusya Dışişleri'ne çağrıldı. Rusya'nın ABD başkanık seçimlerine müdahil olduğuna dair soruşturmaların ardından eski Başkan Obama, ülkesindeki Rus diplomatları Moskova'ya gönderme kararı alarak diplomatik misyon savaşının fitilini ateşlemişti.
BİZE ULAŞIN