TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Kuzey Kore’den hidrojen depremi

Tepkilere kulak asmayan Kuzey Kore bu kez uzun menzilli füzelerle fırlatılabilecek bir hidrojen bombası denedi. 6.3 büyüklüğünde yapay depreme neden olan bombanın ABD ana karasına ulaşabilecek kapasitede olduğu düşünülüyor

Kuzey Kore’den hidrojen depremi
Son olarak 29 Ağustos'ta ilk kez bir ülkenin hava sahasından geçen bir füze denemesi yapan- Kuzey Kore, dünyayı paniğe sokan bu balistik güç gösterisinin ardından, dün uzun menzilli füzelere takılabilecek bir nükleer silahı başarıyla test ettiğini duyurdu. Komünist rejim ile yönetilen Kuzey Kore yönetimi, sismolojistlerin yer sarsıntısını tespit etmelerinden saatler sonra, denemelerinin "mükemmel bir başarıyla" sonuçlandığını ve atom bombasından çok daha güçlü bir silah olan hidrojen bombasını denediklerini açıkladı.

FOTOĞRAFLI MESAJ
Kuzey'deki gelişmeleri yakından izleyen Güney Koreli yetkililer, denemenin Punggyeri nükleer tesisinin bulunduğu Kiliju bölgesinde gerçekleştiğini, denemenin neden olduğu "yapay depremin" bir önceki denemede görülenden 9.8 kat daha güçlü olduğunu duyurdu. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi ise sarsıntının büyüklüğünü 6.3 olarak açıkladı. Pyongyang yönetimi, denemeden önce hidrojen bombasını uzun menzilli füzelere koyabilecek kadar küçülttüklerini açıklamış ve ülkenin lideri Kim Jong-un resmi medyanın hidrojen bombası olduğunu söylediği bombanın yanında görüntülenmişti.ALTINCI DENEME OLDU
Kuzey Kore, 2006'dan bu yana 2009, 2013 ve iki kez 2016'da nükleer denemelerde bulundu. Uzmanlar denemelerde kullanılan bombaların ağırlığının her seferinde arttığına işaret ediyor. Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler ambargolarına ve uluslararası baskılara karşın, nükleer silahlarını geliştirmeye ve potansiyel olarak ABD ana karasını vurabilecek füzeleri denemeye devam ediyor.

HİROŞİMA'DAN 10 KAT DAHA GÜÇLÜYDÜ
Eylül 2016'daki nükleer denemesi tahmini 10 kiloton olan Kuzey Kore'nin son denemesinin 100- 150 kiloton olduğu tahmin ediliyor. Hiroşima'daki atom bombası 15 kiloton ağırlığındaydı. Atom bombasından çok daha güçlü olan bu ağırlıktaki bir hidrojen bombasının yaratacağı etkiyi düşünmek, dünyayı paniğe sürüklüyor. ABD'li yetkililer, testin yapıldığı alandaki tünelin çökmesinin de bu tehlikeli denemenin gücünü gösterdiği kanısında.


Kuzey Kore halkı hidrojen bombasına böyle sevindi.

NÜKLEER BİR GÜÇ HÂLİNE GELDİLER Mİ?
Kuzey Kore son denemesinin ardından nükleer bir güç haline geldiklerini savunuyor. Ancak güvenlik uzmanları bu iddiaya ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini söyledi. Rand Corporation'dan Savunma Uzmanı Bruce Bennett, "6.3 büyüklüğünde sarsıntı olduğu doğrulanırsa, bu büyük, çok daha büyük bir silah. Hala gerçek bir hidrojen bombası değil ama buna daha önce yaptıkları her şeyden daha yakın" dedi. Seul Ulusal Üniversitesi'nden Kune Y. Suh "Bir hidrojen bombası denemesi olduğu söylenebilir" dedi. ABD'li bir yetkili sarsıntıların meydana geldiği yerin yeni bir nükleer denemeye işaret ettiğini aktardı. BBC'deki haberde ise "Uzmanlar Kuzey Kore'nin nükleer silah kapasitesini geliştirdiğini söylüyor, ancak nükleer savaş başlıklarını bir füzeye takacak kadar küçültüp küçültemedikleri bilinmiyor" ifadelerine yer verildi.


Kuzey Kore'de deneme haberini yine aynı muhabir duyurdu.

TRUMP: HAYDUT ULUS TEK BİR ŞEYDEN ANLAR
Kuzey Kore'ye dünyadan tepki yağdı. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in acil güvenlik konseyi toplantısı yaptı. ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter'dan yaptığı açıklamada denemenin "nükleer" olduğunu belirterek, "Kuzey Kore büyük bir nükleer test gerçekleştirdi. Sözleri ve eylemleri ABD'ye karşı çok düşmanca ve tehlikeli olmaya devam ediyor" dedi. Kuzey Kore'nin diplomasiden anlamadığını vurgulayan Trump, "Haydut ulus tek bir şeyden anlar" ifadesini kullanırken, Çin'in Kuzey Kore'yi ikna çabalarınınsa küçük çapta başarı sağlayabildiğini söyledi. Nükleer denemeyi sorumsuz ve kışkırtıcı br hareket olarak niteleyenTürkiye de Kuzey Kore'yi kınadı. AB, NATO, Japonya, İngiltere, İspanya, İsveç ve Avustralya ile Kuzey Kore'nin müttefiki olarak kabul edilen Çin'den de kınama geldi.
BİZE ULAŞIN