Esad’ın işi

Birleşmiş Milletler’in, Suriye’deki savaş suçlarını inceleyen araştırma komisyonu 4 Nisan’da 100 sivilin ölümüne neden olan kimyasal silahlı saldırının Esad’a ait savaş uçakları tarafından düzenlendiğini kesinleştirdi

Esad’ın işi
Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye raporunu yayımladı. Raporda, Beşar Esad rejiminin Suriye'nin İdlib ilindeki Han Şeyhun kasabasında yaptığı kimyasal silahlı katliamda sarin gazı kullandığı açıklandı. 4 Nisan'da saat sabah 06.45'te gerçekleşen katliamda en az 100 sivil yaşamını yitirmiş, 500 sivil de yaralanmıştı. Raporda Suriye savaş uçakları tarafından Han Şeyhun'a düzenlenen kimyasal silahlı saldırıda ölenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğu vurgulandı. Saldırının Rus yapımı Su-22 savaş uçağıyla gerçekleştiğine ve bu uçağın sadece Şam rejimine bağlı hava kuvvetleri tarafından kullanıldığına dikkat çekildi. Aynı araştırmada rejim kuvvetlerinin Mart 2013'ten beri en az 23 diğer olayda daha kimyasal silah kullandığı bilgisine de yer verildi.

CİNE SALDIRISI DA ABD'NİN
Komisyon raporunda ayrıca, 16 Mart'ta Suriye'nin Halep iline bağlı Cine köyünde 46 sivilin namaz kıldıkları sırada öldürüldüğü hava saldırısını ABD'nin gerçekleştirdiği bilgisine yer verdi. Raporda, "ABD güçleri, bir camiye saldırırken, Cine, Halep'te sivilleri korumak için makul önlemleri almakta başarısız olarak, uluslararası insani hukuku ihlal etti" denildi. ABD, hava saldırısını Suriye'de "El Kaidecilerin toplanma alanı" olduğu gerekçesiyle düzenlediğini iddia etmişti. Ancak Anadolu Ajansı, vurulanların, radikal görüşlere mesafesiyle bilinen Tebliğ Cemaati mensuplarının bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

PYD, TEL RIFAT'I REJİME BIRAKTI
Rusya Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütü PKK/ PYD'nin Suriye'nin Halep ilinde işgal ettiği Tel Rıfat ilçesinden çekildiğini, bölgeye rejim güçlerinin yerleştiğini bildirdi. Rus kaynaklar PKK/PYD'yi Tel Rıfat'ı terk etmesi için "ikna ettiklerini" açıkladı. Yetkililer muhaliflerle rejim arasında çatışma yaşanmaması için bölgeye Rus askeri polisinin konuşlandığını kaydetti.
BİZE ULAŞIN