Myanmar sınıra mayın döşüyor

Myanmar sınıra mayın döşüyor
Bangladeş Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey yetkilisi Shahidul Hague, Myanmar'ın, Müslüman sığınmacıların geri dönüşlerini engellemek için Bangladeş sınırına mayın döşediğini açıkladı. Bangladeş, Myanmar'ın Dakka Maslahatgüzarı Aung Myint'i Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak protesto notası verdi. Myint'e, Myanmar güvenlik güçlerinin Bangladeş sınırına sıfır noktada mayın döşediğine dair gelen bilgilerden duyulan endişe aktarıldı. Myanmar'ın mayınları, sınırın kendi tarafında tel örgü boyunca sınır direkleri arasına döşediği belirtilti. BBC'nin bölgedeki muhabiri bu hafta en az 3 kişinin mayına basarak yaralandığını söyledi. Sosyal medyada ise sınırı geçmeye çalışan Arakanlı Müslümanlara, Myanmar güvenlik güçlerince ateş açılması sonucu bazı sivillerin yaşamanı yitirdiğine dair görüntüler yayımlandı.
Sınıra mayın döşenmesi konusunda açıklama yapmayan Myanmar, BM'nin 1997 tarihli kara mayınları yasağı anlaşmasını imzalamıyor.

ÇAVUŞOĞLU: KALICI ÇÖZÜM BULUNMALI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Myanmar'da bir insanlık dramı yaşandığını belirterek, Arakan problemine kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Türkiye-Gürcistan- Azerbaycan dışişleri bakanları toplantısı için gittiği Bakü'de, Bangladeş'e gerçekleştireceği ziyaret ve Myanmar'da yaşananlar hakkındaki soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Myanmar'da yaşananlar konusunda uluslararası toplumda gerekli duyarlılığı göremediklerini kaydetti.
Bakü'den Bangladeş'e gideceğini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, "Kızılay ve TİKA ile insani yardımlarımızı ulaştıracağız. Buradaki ihtiyaçları gördükten sonra da ne yapabileceğimize karar vereceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN