Son dakika: Fransa'dan kritik 'Türkiye' çağrısı

Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye ile ilgili skandal açıklamaları ve bu açıklamalara Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen sert tepkilerin sonrasında Avrupa’dan art arda ‘Türkiye ile ilişkiler kopmasın’ mesajları gelmeye başladı. AP Başkanı Antonio Tajani, “Avrupa Birliği'nin Ankara ile ilişkileri devam ettirmesi gerek” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da Yunanistan ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Türkiye ile ilişkiler koparılmamalı” ifadelerini kullandı.

Son dakika: Fransa'dan kritik 'Türkiye' çağrısı

Yunanistan'da yayın yapan Kathimerini gazetesinin haberine göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile AB ilişkilerinin tamamen kesilmemesi gerektiğini söyledi.

Macron'un açıklamaları, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Pazar günü Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin durdurulması gerektiğini belirtmesinin ardından geldi.

Kathimerini gazetesine konuşan Macron "Türkiye ile AB, göç sorunu ve terör tehdidi başta olmak üzere karşılaştığımız birçok krizde (Türkiye) önemli bir partner olduğu için herhangi bir kopuntudan kaçınmamızı istiyorum." dedi

Son dakika: AP Başkanı, 'AB Türkiye'ye kapıları açık tutmalı'

BİR ÇAĞRI DA ESTONYA'DAN

AB dönem başkanlığını yürüten Estonya'nın Dışişleri Bakanı Mikser, Almanya'daki seçimler öncesi Türkiye ve Erdoğan düşmanlığı söylemlere değinerek "Türkiye AB'nin vazgeçilmez bir partneri olduğunu düşünmemiz lazım. Türkiye bu bölgenin güvenliğinde çok önemli bir aktör. Aynı zamanda en güçlü ve askeri durumu en iyi olan NATO müttefiklerinden biridir" dedi.

BİZE ULAŞIN