ABD tarihindeki en büyük tahliye

ABD’de İrma Kasırgası paniği... Florida’nın güneyinde yaşayan 5 milyon 600 bin kişi için tahliye kararı verildi. Vali Scott, “Bu, eyaletin daha önce hiç görmediği derecede yıkıcı bir fırtına” dedi

ABD tarihindeki en büyük tahliye
ABD'ye doğru beşinci kategoride ilerleyen İrma Kasırgası'nın ilk vuracağı eyalet olan Florida'da 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edilmesine karar verildi. Şu ana kadar Atlantik Okyanusu'nda bulunan ada ülkelerinde binlerce evi tahrip ederek 20'den fazla kişinin yaşamını yitirmesine neden olan İrma Kasırgası tüm hızıyla kuzeye doğru ilerlerken ABD'de ilk vuracağı Florida eyaletine ulaşmasına 450 kilometre kaldı. Kasırganın güzergahında bulunan başta Florida olmak üzere Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Virginia eyaletlerinde kısmen veya eyalet genelinde acil durum ilan edildi. Eyalet yetkilileri kasırganın etkili olacağı Florida'da yaşayan toplam nüfusunun yüzde 25'inden fazlasına denk gelen 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edileceğini açıkladı. Georgia eyaletinde de 540 bin kişinin kıyı bölgelerinden tahliyesi kararı alındı. Bu tahliyelerin ülkede gerçekleştirilen en büyük tahliyelerden biri olacağı hatta rekor düzeye ulaşacağı belirtiliyor.'ZAMANIMIZ DARALIYOR'
Florida Valisi Rick Scott, kasırga konusunda eyalet sakinlerine yaptığı uyarıda, "Zamanımız daralıyor. Tahliye bölgesindeyseniz şimdi gitmeniz gerekiyor. Bu, eyaletin daha önce hiç görmediği derecede yıkıcı bir fırtına" ifadelerini kullandı. Vali Scott halka uyarısında ayrıca İrma'nın eyalette daha önce yaşanan Andrew Kasırgası'ndan çok daha büyük olacağını ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump da haftalık ulusa seslenişinde, İrma Kasırgası'nın "kesinlikle yıkıcı potansiyeli olan bir fırtına" olduğu uyarısını yaptı. Florida'nın Orlando kentindeki Disney World, Disney Springs ve spor kompleksi dahil tüm tema ve su parklarını cumartesi sabahı itibarıyla kapatacağını açıkladı.

NÜKLEER KORKU
İrma Kasırgası'nın tahmini güzergahında Turkey Point'te iki nükleer reaktörlü santralin bulunması, Japonya'daki Fukushima nükleer felaketinde yaşananların benzerinin burada görülmesi korkusuna neden oldu. Santrallerin operatörü Florida Power & Light (FPL), Turkey Point'teki nükleer santrali kasırganın şiddetli rüzgara yol açmasından çok önce kapatacağını açıkladı. Nükleer reaktörler Miami'nin 42 kilometre güneyinde yer alıyor. FPL, Florida'nın doğu yakasında ve Miami kentinin 193 kilometre kuzeyinde St. Lucie'deki iki nükleer reaktörü bulunan santrali de kapatacağını açıkladı.

EVSİZLER BARINAKLARA
Miami'de yaklaşık bin 100 evsiz, polis ve sosyal hizmet uzmanlarının işbirliğiyle zorunlu olarak tahliye edildi. Polis ve sosyal hizmet uzmanları, hayati tehlike nedeniyle verilen zorunlu tahliye kararını uygulamak için sokak sokak dolaştı. Evsizlerin çoğunluğu zorunlu tahliye emrine uyarak polise zorluk çıkarmadı. Polis, emre karşı gelen evsizleri gözaltına almak zorunda kaldı.
Öte yandan İrma'nın ardından gelen Jose Kasırgası da şiddetini artırmaya başladı. ABD'yi vurması beklenmeyen Jose dışında Meksika Körfezi'ni etkisi altına almaya başlayan Katia Kasırgası da güçlenmeye devam ediyor.
BİZE ULAŞIN