Vicdanların sesi Türkiye

Vicdanların sesi Türkiye

Türkiye dünyanın her yerinde yardıma ihtiyacı olan mazlumlara umut olmaya devam ediyor. Son olarak dünya kamuoyunun görmezden geldiği Arakan Müslümanlarını dünya gündemine taşıdı ve bölgeye giden ilk yabancı yardım kuruluşunun TİKA olmasını sağladı.

DÜNYADAKİ YARDIMLARIN BEŞTE BİRİ
2004'teki Güneydoğu Asya depremi, 2005'teki Pakistan depremi, 2006'da Lübnan'da yaşanan insani kriz, 2008'deki Gazze Krizi, 2010'daki Haiti ve Şili depremleri ile Pakistan'da yaşanan sel, 2011'de yaşanan Japonya depremi, 2013'te Filipinler'de meydana gelen tayfun, 2014'te Balkanlar'daki sel felaketi ve Gazze'ye yönelik saldırı, 2015'de Nepal depremi ile Irak'taki çatışma kaynaklı insani kriz, 2015 ve 2016'da Yemen, Somali ve Libya'daki insani kriz ile 2016'da Makedonya, Mozambik ve Sudan'daki sel felaketleri sonrasında gerçekleştirilen yardım operasyonlarında hep Türkiye başı çekti. Küresel İnsani Yardım 2017 Raporu'na göre, geçen yıl 6 milyar dolarlık insani yardım yaparak, 6.3 milyar dolarlık yardım yapan ABD'nin ardından ikinci ülke olan ve milli gelirine göre, dünyada en çok yardım yapan ülke Türkiye oldu. Bu yıl gerçekleşen bu rakamlar son yıllarda artarak devam eden insani diplomasinin sonucu olarak görüldü. Türkiye'nin gerçekleştirdiği 6 milyar dolarlık insani yardım, geçen yıl dünyada yapılan yardımın 5'te 1'inden fazlasını oluşturdu.
TİKA, AFAD, Kızılay, Diyanet İşleri Başkanlığı ve STK'lar ile faaliyetlerini gerçekleştiren Türkiye acil durumlarda aktif bir tavır sergiledi. En çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke olan Türkiye'nin bu duruşunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Bizim fiziki sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız bambaşkadır. Türkiye, sadece Türkiye değildir. Türkiye,tarihi, kültürel ve insani bağlarla iç içe olduğu geniş coğrafyadaki yüzmilyonlarca kardeşine karşı da sorumludur" sözleriyle ortaya koymuştu.

BİZE ULAŞIN