Halimah Yacob, Singapur'da ilk kadın Cumhurbaşkanı olacak

Küçük yüzölçümü ve Çin asıllı yoğunlukta nüfusu ile Asya'nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Singapur Cumhuriyeti’nin bir sonraki başkanı Singapur tarihinde ilk kez kadın oldu

Halimah Yacob, Singapur'da ilk kadın Cumhurbaşkanı olacak

Dünyada az sayıda bulunan şehir devletlerinden biri olan Singapur Cumhuriyeti'nin bir sonraki başkanının kadın olacağı kesinleşti.

Straits Times Gazetesi'nin pazartesi günü yayımladığı habere göre, sermayedar olan diğer adaylar Mohamed Salleh Marican ve Farid Khan'ın başkanlık için gerekli olan ekonomik kıstaslara uymaması dolayısıyla adaylığı düşürüldü.

BAŞKANLIK YARIŞINDA RAKİPLERİNİ ELEMİŞ OLDU

Başkanlık isteyenlerin Singapur'un Başkanlık Seçimleri Komisyonuna başvurmaları gerekiyordu. Diğer adaylar başvuru yapsa da, komite bir basın açıklaması yaparak sadece bir adaya uygunluk belgesi verildiğini açıkladı. Bildirildiğine göre, komitenin gereklerini yerine getiren tek kişi Halime Yakup'tu. Çünkü adayların en üst düzey kamusal görev tecrübesi ya da belli bir asgari özkaynak payında özel bir şirketi yönetme tecrübesi gerekiyordu.

BAŞÖRTÜLÜ İLK KADIN CUMHURBAŞKANI

Singapur Parlamento Başkanlığından, Singapur Devlet Başkanlığı'na yükselen Halimah Yacob ilk başörtülü kadın Cumhurbaşkanı oldu.

Straight Times'ın haberine göre, seçilmesi ile ilgili konuşan Halime Yakup; "Singapur halkına hizmet edebilmek için elimden gelenin en iyisini yapacağıma söz veriyorum. Bir seçimin olmaması bunu değiştirmez" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN