Nazi davasında müebbet istemi

Nazi davasında müebbet istemi
Almanya'da görülen ve kamuoyunda "Nazi davası" olarak bilinen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün yargılama sürecinde sona gelindi. Almanya'da Federal Başsavcılık, 8'i Türk 10 kişinin ölümünden sorumlu (NSU) üyelerinden Beate Zschaepe hakkında müebbet istedi. Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında, Federal Başsavcılık mütalaasına devam etti. Başsavcı Herbert Diemer, baş sanık Zschaepe'nin ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Başsavcı ayrıca tehlike arz etmesi nedeniyle Zschaep'nin hapisten çıkamaması için ağırlaştırılmış müebbet talebinde bulundu.

HER CİNAYET İÇİN AYRI MÜEBBET
Her cinayet için bu cezanın ayrı ayrı verilmesi gerektiğini belirten Diemer, temmuz sonunda okumaya başladığı ve bugün tamamlaması beklenen mütalaasında Zschaepe'nin, işlenen cinayetlerde suç ortağı olduğunu ifade etti. Kararın birkaç ay sonra çıkması bekleniyor.

TESADÜF SONUCU ORTAYA ÇIKTI
Almanya'da, 2000-2007 arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, 2 bombalı saldırı yapmak ve 15 banka soygunu gerçekleştirmekle suçlanan NSU terör örgütü üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011'de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı. NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettiği öne sürülmüştü. Mayıs 2013'ten bu yana sanıklar yargılanıyor.
BİZE ULAŞIN