Japonya ve Hindistan'dan Kuzey Kore'ye kınama

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin, nükleer ve balistik füze denemeleri yapan Kuzey Kore yönetimini kınadı.

Japonya ve Hindistan'dan Kuzey Kore'ye kınama

Kyodo ajansına göre, Abe ile Modi'nin, Hindistan'ın Gandhinagar kentinde yaptıkları görüşmenin ardından yayımlanan açıklamada, nükleer ve balistik füzeler deneyen Kuzey Kore kınandı ve Pyongyang yönetimi üzerindeki baskının artırılması çağrısı yapıldı.

Açıklamada, Kuzey Kore'den nükleer ve balistik füze geliştirme faaliyetlerine son vermesi, provokatif eylemlerden kaçınması, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yaptırım kararlarına ve diğer uluslararası anlaşmalara saygı göstermesi talep edildi.

Liderlerin, karşılıklı savunma ve deniz güvenliğinde iş birliği yapma konusunda mutabık kaldığı kaydedilen açıklamada, Japon Denizcilik Savunma Güçlerinin hem karada hem suda çalışan US-2 uçağının Hindistan'a ihracatı konusunda görüşmelerin süreceği belirtildi.

KUZEY KORE'DEN ABD VE JAPONYA'YA FLAŞ TEHDİT!

Abe, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Japonya ve Hindistan arasındaki güçlü bağların bölge istikrarı için önemli olduğunu söyledi.

Asya-Pasifik bölgesi ve tüm dünyada barış ve refahın sağlanmasına önayak olmak için Modi ile çalışacağını belirten Abe, Modi ile Kuzey Kore'nin politikalarını değiştirmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını dile getirdi.

BİZE ULAŞIN