Israrın bedeli olur

Türkiye, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de planladığı bağıms��zlık referandumunu gerçekleştirmesi durumunda “mutlaka bir bedeli olacağı” uyarısında bulundu

Israrın bedeli olur

Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni (IKBY) net bir şekilde uyardı. Türkiye ve uluslararası toplumun sağduyu sahibi tüm üyelerinin uyarılarına rağmen IKBY liderliğinin referandum bağlamındaki ısrarcı tutumu ve giderek "duygusal" bir hal alan açıklamalarının "endişe verici" olarak nitelendiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
"IKBY'nin dostane tavsiyelere rağmen referandum konusunda ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor, bu itibarla IKBY'yi bir an önce aklıselim davranmaya ve hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz. Türkiye, Bağdat-Erbil ilişkilerinin anayasal ve adil bir zeminde yürütülmesini, bu bağlamda, IKBY'nin anayasal anlaşmazlıklara dayanan meşru taleplerine ilişkin hususların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir."

GÜCÜMÜZÜ KULLANIRIZ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da referanduma ilişkin dünya kamuoyunun her türlü adımı Türkiye'den beklediğine dikkat çekerek, "Amerikalılar da diğer ülkeler de 'Siz komşusunuz, sizin gücünüz var' diyor. Biz Türkiye olarak yeri geldiği zaman hiçbir gücümüzü kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.
IKBY'nin referandum kararının yanlış olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Erbil'in, Kürt Bölgesel Yönetimi'nin anayasal haklarının yerine gelmesi konusunda da belki bazı ülkelerle arabuluculuk da yapabiliriz. Bu sorununun kökten çözümünü sağlayabiliriz" diye konuştu.

BARZANİ: ALTERNATİFİ DEĞERLENDİRİYORUZ
ABD'nin terör örgütü DEAŞ'la mücadele koalisyonu özel temsilcisi Bret McGurk, IKBY lideri Mesud Barzani'ye referandumunu erteleme teklifini götürdü. Barzani'nin ofisinden alternatifin değerlendirmeye alındığı belirtildi. Barzani de referanduma daha iyi bir alternatif sunulması halinde değerlendireceklerini ancak, hedef yalnızca ertelemeyse belirlenen tarihte sandık başına gideceklerini söyledi.

İBADİ, KERKÜK VALİSİNİ AZLETTİ
Vilayet meclisindeki Kürt üyeleri toplayarak, kentin resmi kuruluşlarında IKBY bayrağını astırma kararı aldıran Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, başkent Bağdat tarafından görevden alındı. Başbakan Haydar İbadi'nin talebiyle azledilen Kerim, Türkmen ve Araplar hakkında "Daha sonra hepsini kovacağız" demişti. Kerim, kararı tanımadığını açıkladı.

'İÇ SAVAŞ ÇIKABİLİR'
Irak ordusunda yer alan Şii milislerin çatı örgütü Haşdi Şabi'nin Genel Komutan Yarcımcısı Hadi Amiri, Erbil'in referandum ısrarının 'iç savaş getirebileceğini' söyledi. Amiri, Bağdat-Erbil arasında diyalog kurulması gerektiğini belirterek "Referandum yapılırsa iç savaş çıkabilir" dedi. Öte yandan Irak'ın Nasiriye şehrinde DEAŞ'ın düzenlediği terör saldırılarında ise 50 kişi yaşamını yitirirken, 80 kişi de yaralandı.
BİZE ULAŞIN