Cassini’den elveda öpücüğü

20 yıllık görevini başarıyla tamamlayan NASA’nın keşif aracı Cassini, Satürn’e dalış yaptı ve gezegen atmosferinde yanarak yok oldu

Cassini’den elveda öpücüğü
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 20 yıl önce Satürn'ü izlemek için gönderdiği uzay aracı Cassini, son fotoğraflarını Dünya'ya göndererek dün Satürn'e dalış yaptı ve atmosferde yanarak yok oldu. 1997'de yola çıkan, 2004'te Satürn'e ulaşan ve hem Satürn'den hem de uydularından çok sayıda fotoğraf gönderen Cassini'nin, Türkiye saatiyle 13.30 civarında intihar dalışını gerçekleştirdiği, bundan 83 dakika sonra da NASA çalışanlarının Cassini'nin yok olduğunu doğruladığı öğrenildi. Tıpkı bir meteor gibi yanarak yok olan uzay mekiğinin, intihar dalış��ndaki hızının saatte 111 bin kilometreye ulaştığı kaydedildi.

DEĞİŞTİRİLMEDEN YAYIMLANDI
Bir gaz kitlesi olan Satürn'ün içine kadar girebilen Cassini parçalarının ise sıcaklığın etkisiyle eriyeceği ve gezegenin merkezindeki gazlara karışacağı açıklandı. Emektar uzay aracının Dünya'ya gönderdiği son görüntüleri hiç değiştirmeden yayımlayan NASA misyon planlayıcıları Cassini'nin son dalışlarını da 'elveda öpücüğü' şeklinde nitelendirdi.
BİZE ULAŞIN