Naylon barınaklarda yaşam mücadelesi

Myanmar ordusunun zulmünden kaçan Arakanlı Müslümanlar, bambu direkler ve naylondan yaptıkları barınaklarda hayatta kalma savaşı veriyor

Naylon barınaklarda yaşam mücadelesi
Myanmar'da 25 Ağustos'ta başlayan katliamdan kaçan yaklaşık 500 bin Arakanlı Müslüman, Bangladeş'in Cox's Bazar kentindeki Kutupalong ve Balu Khali mülteci kamplarına yerleşti. Ülkeye sığınanların her gün artması nedeniyle bölgede büyük bir barınma sıkıntısı baş gösterdi. SABAH, Arakanlılar'ın bambu direkler ve naylondan yaptığı derme çatma binlerce yeni yuvaya ev sahipliği yapan bölgeyi havadan görüntüledi. Çamur deryasına dönen kamp alanlarında hayatta kalma mücadelesi veren ve zaman zaman bir lokma yiyecek bile bulamayan Müslümanlar, temiz su ve gıda sıkıntısı çekiyor.

BARAKALAR YETMİYOR
Barınma imkanlarının son derece yetersiz olduğu kampta binlerce kişi naylon brandalar ve bambulardan yapılmış barakalarda geceyi geçiriyor. Erkekler ellerindeki kazmalarla sürekli yeni barakalar için alan açmaya çalışıyor.
Yeterli gıda ve temiz suyun bulunmadığı kamptaki koşullardan özellikle çocuklar ve yaşlılar kötü etkileniyor. Yiyecek bir lokma ekmek bile bulamayan Arakanlılar, bütün gün yardım kuruluşları tarafından dağıtılan gıda kolilerini alabilmek için sıralarda bekliyor. En ufak yağmurda çamur deryasına dönen yeni kamp alanlarında ve mutfak ile banyo gibi imkanların neredeyse hiç olmadığı barakalarda kalan Arakanlılar, ya nehirlerde ya da belli bölgelerde bulunan tulumba başlarında yıkanıyor. Kamplarda kalan Arakanlı Müslümanlar'ın hemen hemen hepsi yakınlarının Myanmar'daki saldırılarda öldüğünü ya da yaralandığını, canlarını kurtarmak için yanlarına hiçbir şey alamadan kaçtıklarını söyledi.

TÜRKİYE BÖLGEDE
Arakanlıları Türkiye'deki resmi kuruluşlar ve STK'lar yalnız bırakmıyor. Bölgeye sürekli yardım eden kuruluşların başında bulunan Türkiye Diyanet Vakfı'nın Yurtdışı Uzmanı İbrahim Carlos Clavio, vakıf olarak 100 bin Arakanlı'ya yardım ulaştıracaklarını söyledi. Myanmar ordusunun 200'den fazla köyü yaktığı biliniyor.
BİZE ULAŞIN