AB ve Rusya'dan Barzani'ye net mesaj!

Kuzey Irak’ta 25 Eylül’de yapılacağı ilan edilen bağımsızlık referandumu Avrupa Birliği’ni de rahatsız ediyor. Referandumu tek taraflı adım olarak gören AB, Erbil’e yönelik olarak, “bu adımdan kaçınılması gerektiği” mesajı verdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise 25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu hakkında 'Rusya, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana' dedi.

AB ve Rusya'dan Barzani'ye net mesaj!

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini konuya ilişkin yazılı açıklamasında, AB'nin Irak'ın birliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik "sarsılmaz desteğini" yinelerken, "Önerilen referandum gibi tek taraflı eylemler amaca zararlı ve bundan kaçınılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Hürriyet'in haberine göre Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'yle Irak Hükümeti arasında çözülmesi gereken sorunlar olduğunun altını çizen Mogherini, çözüme barışçıl ve yapıcı diyalog aracılığıyla ulaşılmasının gereği üzerinde durdu. Tarafların üzerinde anlaşacağı çözümün, Irak Anayasası'nın maddelerinin tam uygulanması temelinde olması gerektiği de Mogherini'nin vurguları arasında yer aldı.

RUSYA'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleştirilmesi planlanan bağımsızlık referandumu hakkında açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünden yana olduğunu söyledi.

Peskov, Rusya'nın referandum sonucunu tanıyıp tanımayacağı yönündeki soru karşısındaysa, şu an için bu konuda yorum yapmak istemediğini ifade etti.

İBADİ'DEN FLAŞ REFERANDUM AÇIKLAMASI! İŞTE REFERANDUM SKANDALININ GERÇEK SAHİBİNİ GÖSTEREN KARE!

BİZE ULAŞIN