Tüm Arakan bir sırık iki çuval

Tüm Arakan bir sırık iki çuval
Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçan Arakanlılar, yanlarına alabildikleri tüm eşyaları bambu ağacından yapılmış bir sırığın iki ucuna astıkları çuvalın içinde taşıyarak Bangladeş'e geliyor. Peki bir Arakanlı'nın kilometreler boyunca omuzunda taşıdığı o çuvallarda ne var? Petehan Ebul Hasan, Kunnefera köyünden eşi ve 4 çocuğuyla birlikte yola çıkıyor. Mymanmar ordusu ve Budist çetelerin saldırılarından kaçan 57 yaşındaki Arakanlı, kurtardıkları tüm eşyaları bir sırığın iki ucundaki çuvallara yerleştiriyor.

15 GÜNDE 60 KİLOMETRE
55 kilo ağırlığındaki Ebul Hasan'ın omuzunda taşıdığı iki çuvalın ağırlığı ise 40 kiloyu buluyor. Ailesiyle birlikte 15 günde ormanların içinde saklana saklana yaklaşık 60 kilometre kateden Ebul Hasan, zorlu yolculuğun ardından Bangladeş'e ulaşmayı başarıyor. Ebul Hasan'ın çuvallarının içinden çıkanlar çaresizliği gözler önüne seriyor. Çuvalların içinden tuz, baharat, acı biber, çay, kahve, patates, pirinç, birkaç tabak, tencere, kaşık, ip, birkaç kıyafet, bir sandalet, bir kadın çantası çıkıyor.

ABD'DEN TÜRKİYE'YE YARDIM TEŞEKKÜRÜ
Arakanlılar için 32 milyon dolarlık yardım açıklayan ABD'de, Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Sığınmacılar ve Göç Dairesi, Türkiye'nin bölgeye yönelik yardımlarını takdirle karşıladıklarını belirterek diğer ülkelere de "bize katılın" çağrısı yaptı.
BİZE ULAŞIN