Bölge istikrarsızlaşır

BMGK’nin tüm üyelerinin onayıyla kabul edilen bildiride Irak Kürt Bölgesel Yönetimi referandum yapmaması konusunda uyarıldı. Kerkük’teki etnik çatışma riski ise her geçen gün büyüyor

Bölge istikrarsızlaşır

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY), pazartesi günü yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna tepkiler sürüyor. Türkiye, Irak, İran, ABD, Rusya, Suudi Arabistan, İngiltere, Fransa ve Avrupa Birliği'nin ardından Birleşmiş Milletler (BM) de uyarı yayımlandı. BM Güvenlik Konseyi, referandumun bölge için istikrarsızlığa yol açabileceği uyarısında bulundu. BMGK'de tüm üyelerin onayı ile kabul edilen bildiride: "BMGK üyeleri, tek taraflı referandum planlarından endişe duyuyor. BMGK üyeleri Irak'ın egemenliği, toprak bütünlüğü ve birliğine saygı duymaya devam ediyor, tüm sorunların taraflar arasında diyalog yoluyla çözülmesi çağrısı yapıyor" denildi.

Öte yandan IKBY'nin tüm sert uyarılara rağmen yapmakta ısrar ettiği referandum için 5.2 milyondan fazla kişinin kayıt yaptırdı. Referanduma katılma planları yapılan Kerkük kentindeki gergin bekleyiş ise sürüyor. IKBY'de yeralan 3 vilayet Erbil, Duhok ve Süleymaniye arasında bulunmayan, ancak peşmerge güçlerinin terör örgütü DEAŞ'ın ilerleyişini bahane göstererek 2014'te ele geçirdiği petrol zengini Kerkük'te referandum sonrası etnik çatışmaların yaşanmasından endişe ediliyor. Kentte birçok kez saldırıya maruz kalan Türkmenler'in Kürtlerle karşı karşıya gelme riski var. Bunun yanı sıra DEAŞ'a karşı birlikte hareket eden Arap nüfus ile peşmergenin de Kerkük'te çatışmasından endişe ediliyor.

İSRAİL BAYRAKLI KUTLAMA
Erbil'de bağımsızlık referandumuna destek mitinginde yine İsrail bayrağı açıldı. Rus Sputnik ajansındaki habere göre etkinliğe katılanlar "İsrail'in referanduma açık destek vermesinin kendilerini sevindirmesi nedeniyle İsrail bayrağı açtıklarını" söyledi.
BİZE ULAŞIN