Erdoğan ve Trump bu konuda tam mutabakat sağladı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, Barzani’nin referandum kararının gerçek bir intihar olduğunu söyledi ve ekledi; "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump ile birçok konuda görüşmeleri oldu. Ancak IKBY referandumu konusunda tam mutabık kaldılar"

Erdoğan ve Trump bu konuda tam mutabakat sağladı

İşte Çevik'in HaberTürk Gazetesine verdiği demeçten ilgili bölüm;

New York gezisinde Cumhurbaşkanı'na eşlik eden ekipteydiniz. Erdoğan- Trump görüşmesi nasıl geçti?

Gayet güzel geçti. Esasında biz söyleyeceklerimizi söyledik. Trump da kendi kafasındakileri söyledi ama S-400 füzeleri gibi konularda ağzını bile açmamış. Korumalarımız için alınacak bazı silahlar vardı, kongreden geçmedi. O en basit silahları bile Türkiye'ye vermeyen ABD, "S-400'leri neden alıyorsunuz?" diyemez. Çünkü Türkiye de "Verdin de almadık mı?" der... Ama esas önemli olan şu; Türkiye ABD Başkanı'na söyleyeceğini söyledi. Sayın Cumhurbaşkanı'mız, PYD'de ve FETÖ konusundaki rahatsızlıklarını iletti. Onlar da her zamanki gibi dinlediler. En önemli görüş birliği, Barzani'nin Kuzey Irak'ta yapacağı referanduma karşı çıkma noktasında sağlandı.

ilnur çevik sabah.com.tr ile ilgili görsel sonucu

- Peki ABD'nin Kuzey Irak'ta yapılması beklenen referandum konusundaki tavrı gerçekten Türkiye ile eşdeğer mi yoksa perde arkasında başka bir yaklaşım sergiliyorlar mı?

Benim gördüğüm kadarıyla eşdeğer. ABD resmi olarak bu referanduma karşı. Hatta o kadar karşı ki ABD'nin DAEŞ'e karşı özel temsilcisi Brett McGurk, son dönemdeki açıklamalarıyla Barzani'yi çok rahatsız etti. Barzani yanlısı basında, McGurk aleyhine pek çok yazı yazıldı. "McGurk yeni 'Arabistanlı Lawrence'dır, bizim düşmanımızdır" diyorlar.

BİZE ULAŞIN