Türkiye ile aramız bozulmasın

Barzani yönetimi referandumda ısrarlı. Ancak Erbil sokaklarında halk, Türkiye ile ilişkilerin bozulma ihtimalinden rahatsız: Aramızın iyi olmasını istiyoruz

Türkiye ile aramız bozulmasın

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde yapmayı planladığı bağımsızlık referandumu öncesi gözler Erbil'de. Mesud Barzani liderliğindeki IKBY'nin yarın yapması beklenen referandumu izlemek için geldiğimiz Erbil'de göze çarpan ilk detay bayraklar oluyor. Daha havalimanında yürüyen bantların trabzanları, terminalin ön cephesi, pasaport kontrol kulubeleri, reklam panoları gibi her yerde bayrakları görüyorsunuz. IKBY'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortadayken, Barzani yönetiminin, halkın tek gündem maddesinin referandum olmasını istediği çok belli. Erbil Havalimanı'nda taksi bulamadığımız için bizi taksiye kadar götürecek arkadaş bulduk. Çanta imalatçısı ve Erbil'in kapalı çarşısında dükkanı bulunan Mustafa, gazeteci olduğumuzu öğrenince bizden önce o davrandı "Ne düşünüyorsunuz olanlar hakkında?" Biz daha yanıtlamadan kendisi cevabı da verdi: "Türkiye'yle aramız iyiydi. Ne olursa olsun, aramızın daha da iyi olmasını istiyoruz."

'KOMŞU GİBİ, KARDEŞ GİBİYİZ'
Kürt tarihi hakkında kitaplar yazan ve Erbil Kalesi'nin önünde gönüllü rehber olarak göze çarpan Firuz Selahaddin (50) "İnşallah Türkiye'yle aramız bozulmaz. Biz kendimizi Türkiye ile komşu olarak, kardeş olarak, beraber gezen halklar olarak görüyoruz" dedi. Selahaddin "Siyaset büyük bir denizdir. Biz siyasetten çok anlamıyoruz ama siyasetçilerden bir beklentimiz var" diye ekledi: Türkiye'yle aramızı bozmasınlar. Meyve suyu satan Ribas (24) ise "Referandumu istiyoruz, sonuçlarına katlanacağımızı bile bile istiyoruz" dedi. Meydanda banklarda oturan Sare hanım, memurların 1 yıldır eksik maaş aldığını söyledi. Referandumun ortaya çıkaracağı sonuçların kendisini endişelendirdiği sözlerinden anlaşılıyordu, öte yandan Türkiye'yle bir şekilde anlaşacaklarına inandığını söyledi.

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI'NDAN UYARI
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), IKBY'nin referandum kararından derin endişe duyulduğunu bildirdi ve referandumun iptal edilmesi için çağrı yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğu'nun da katıldığı New York'ta düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Yıllık Eşgüdüm Toplantısı'nın ardından ortak bir açıklama yapıldı. IKBY'nin 25 Eylül'de referandum yapma kararından derin endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, "IKBY'ye Irak anayasasına aykırı olduğu ve mevcut terörle mücadele çabalarını olumsuz etkilediği için referandumu iptal etmesi çağrısı yapıyoruz" ifadesine yer verildi.

BAĞDAT'TA MASADAN KALKTILAR
Irak'ın başkenti Bağdat'a giden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) heyeti, referandumda ısrarcı olduklarını ve bundan sonra da diyaloğa devam etmek istediğini belirtti. IKBY heyeti adına konuşan Roj Nuri Şaves, "Görüşlerimizi açıkça ve çekinmeden koalisyondaki dostlarımıza bildirdik. Diyaloğun 25'in sonrasında da sürmesini istedik. Onlar ise diyaloğu sadece referandum öncesi destekleyeceklerini ifade etti" dedi. Şii Ulusal Koalisyonu üyesi Ali Allak da, Kürt heyetle referandum konusunda anlaşmadıklarını belirterek, "Kürt kardeşlerimizin referandumda ısrarcı olduğunu gördük. Biz de buna kökünden karşı olduğumuzu ifade ettik. Dolayısıyla krizle ilgili anlaşamadık" diye konuştu. Hükümetin referanduma karşı tavrının net olduğunu dile getiren Allak, bu konuda Irak'ın birliğini esas alacak tüm önlemleri destekleyeceklerini söyledi.

'İLK OY ÇİN'DEN GÖNDERİLDİ'
IKBY'nin yarınki referandumu son anda erteleyip ertelemeyeceği tartışılırken, ilk oyun kullandığı açıklandı. IKBY Seçim ve Referandum Genel Veri Müdürü Karwan Celal, referandumda yurt dışında yaşayanlar elektronik oylarını dünden itibaren kullanılmaya başlandığını belirterek "İlk oy Çin'de kullanılmış oldu" dedi.

BARZANİ HâLâ ATIP TUTUYOR
Barzani Amerikan'ın Sesi Kürtçe servisine konuştu. Habere göre, başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olmak istediklerini ifade eden Barzani, "Umarım referandum Türkiye ile ilişkilerimizi etkilemez. Ancak hiç kimsenin tehdidini de kabul etmiyoruz" dedi. Barzani, Irak Federal Mahkemesi'nin 'anayasaya aykırı' kararı aldığı referandumun bu saatten sonra ertelenmeyeceğini belirtti.

KERKÜK MECLİSİ LAĞVEDİLEBİLİR
Irak Parlamentosu'nun, Kerkük vilayet meclisini lağvetmeyi görüşeceği bildirildi. Anadolu Ajansı'na konuşan Türkmen Milletvekili Casım Muhammed Cafer, "Anayasaya bağlı kalmadığı için Kerkük vilayet meclisinin lağvedilmesi için 124 imza topladık" dedi. Cafer, parlamentonun yarınki oturumunda konunun ele alınacağını ifade etti. Irak meclisi, 14 Eylül'de Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'i görevden almıştı. Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani genel sekreterliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği ise, yapılacak referandumun iptal edilmesi için uluslararası toplum tarafından sunulan teklifin dikkate alınması uyarısında bulundu.
BİZE ULAŞIN