"Almanya'da seçim sonuçları dengeleri baştan aşağı değiştirecek"

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Siyasi İşler Genel Başkan Yardımcısı Fatih Zingal Almanya'da sonuçları belli olan ve 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez parlamentoya bir ırkçı partinin girmesiyle dengelerin değiştiği seçimleri SABAH'a değerlendirdi.

Almanya'da seçim sonuçları dengeleri baştan aşağı değiştirecek

Yeni dünyada yeri olmaması gerekirken Irkçı partinin yaklaşık 90 vekille parlamentoya girmesinin nedenlerine değinen UETD Siyasi İşler Genel Başkan Yardımcısı Zingal "Sistem partileri ırkçı söylemleri taklit edince, ırkçı seçmen de güçlü bir şekilde orjinaline oy vermekten çekinmedi" dedi ve ekledi; "Sonuçlar siyasi dengeleri, koalisyonu ve Türkiye ile ilişkileri etkileyecek. Türkiye düşmanı Cem Özdemir'e koalisyon ortaklığı ve bakanlık getirmesi de kuvvetle muhtemel"

İşte Zingal'ın Sabah.com.tr'ye yaptığı değerlendirme:

ALMAN KANALINDA İKİYÜZLÜLÜĞÜ AÇIKLADI

2. DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA BİR İLK;

IRKÇILAR GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE MECLİSTE!

Tabii ki bu ırkçı partinin 13 bandında olması pek iç açıcı bir sonuç değil. Yüzde 8-10 arası kamuoyu yoklamalarında öngörülüyordu ancak 13 gibi bir oranla bugün büyük sistem partilerin ardından 3. güç oluyor bu parti. Bu 2. dünya harbinden sonra ilk kez böyle bir olayla karşı karşıya kalıyor Alman Devleti.

MERKEL'E ŞOK

YAKLAŞIK 90 VEKİLLE PARLAMENTOYA GİRECEKLER VE...

Bu tabii ki bizler açısından da soru işareti aklımızda oluşturuyor. Muhtemelen 86-87 milletvekili ile parlamentoda yer alması elbette ki bizleri endişeler içerisinde bırakıyor. Parti programına baktığımız takdirde açıkça ırkçlığı savunan, açıkça bizlere karşı olan bi parti Almanya'nın üçüncü siyasi gücü olmuş durumda. Eminim sadece Türkler değil, yabancılar değil, diğer güçler de Almanlar, STK'lar siyasi partiler bu hususta bir çalışma içerisine gireceklerine inanıyorum.

ALMANYA SEÇİMİNİ YAPTI

SİSTEMİN BAŞI AĞRIYACAK

Bu biraz sistemin başını da ağrıtacak. Çünkü belirli bir oran diğer partilerden elde edeceklerini öngörüyorlardı. Ama bu şekilde 3. güç olarak parlamentoya girmeleri eminim ki sadece bugün değil önümüzdeki hafta ve aylarda ciddi tartışmalara sebebiyet verecektir.

OY KAYGISIYLA IRKÇILARIN SÖYLEMLERİNİ TAKLİT EDEREK BU DURUMA SEBEP OLDULAR

Şimdi sebeplerine bakacak olursa mevcut sistem partileri çok büyük bir hata yaptılar. Bunlardan biri de şuydu; Bu ırkçı akımı öngörüp ırkçıların söylemlerin kopyasını yaptılar. Onlara benzer açıklamalar yaptılar. Ama burada şunu öngöremediler; eğer bir insan gerekten ırkçı düşünceye sahipse, mevcut sistem partilerine deyim yerindeyse bir şamar atmak istiyorsa kopyaya değil aslına oy verir. Aynen bu oldu. Diğer partiler benzer açıklamalar yapmış olsalar dahi orjinalini seçtiler.

TARİHİ HEZİMET

Diğer iki partiye baktığımız takdirde Sosyal Demokratlar yüzde 20.8 ile yani muazzam bir kayıpla, belki tarihin en kötü neticesiyle karşı karşıya kalıyor... Hrısitiyan Demokrat Parti son seçimlerde yanlış hatırlamıyorsam 40'lardan bugün 33 bandında geziyor. Yani insanlar sistem partilerine "Zaten bir şey değişmeyecek" diyor ve güvenmiyor.

IRKÇI SEÇMENİ KONSOLİDE ETTİLER

İşte sistem partilerinin sağ blokundan oy koparma çabasıyla birlikte söylemlerinde ırkçı partiyle benzerliğe eğilmesi tarihi bir hataydı ve bu ırkçı seçmenin daha keskin ve güçlü biçimde ırkçı parti etrafında konsolide olma durumunu tetiklemiş oldu.

TARİHTE İLK KEZ "JAMAİKA KOALİSYONU" YOLDA

Şimdi tabii ki mevcut koalisyon ihtimalleri söz konusu. Sosyal Demokrat Parti hezimete uğramış durumda ve bu hezimetle birlikte muhalefete gireceğini, koalisyona girmeyeceğini belirtti.

Durum bu olunca Jamaika koalisyonu dedikleri bir koalisyonun doğması muhtemel oldu. Jamaika koalisyonu demelerinin nedeni ülkenin bayrak renklerinden yola çıkarak; Bu partilerin renklerinin temsiliyle siyah, sarı, yeşil olma hali...

Siyah Hıristiyan Demokrat, Sayı Hür Demokrat, Yeşil de Yeşiller Partisi. Gerçekleşecek olursa Almanya tarihinde bir ilk olmuş olacak.

TÜRKİYE - ALMANYA İLİŞKİLERİNDE NEGATİF SİNYALLER...
TÜRKİYE DÜŞMANI CEM ÖZDEMİR İKTİDARA!

Tek ihtimal bu görünüyor. Gerçekleşecek olursa da Cem Özdemir gibi bir parti başkanının da bakan olma ihtimali olacak. Ve bu gerçekleşirse Türkiye-Almanya ilişkileri açısından daha negatif bir süreç bizi bekliyor diyebiliriz."

BİZE ULAŞIN