Bangladeş dünya ile bağlarını da kopardı

Arakanlı Müslümanlar, Myanmar ordusu ve milliyetçi Budistlerden kaçtıkları Bangladeş’te telefon darbesiyle sarsıldı. Güvenlik gerekçesiyle Arakanlılara SIM kart verilmeyeceği açıklandı

Bangladeş dünya ile bağlarını da kopardı
Myanmar ordusu ile Budist saldırılarından kaçmak için günlerce ormanlık bölgede aç - susuz halde yürüyerek ulaştıkları Bangladeş'te Arakanlı Müslümanları yeni bir sıkıntı daha bekliyor. Bangladeşli yetkililerin, ülkedeki 4 telekomünikasyon şirketine Arakanlı göçmenlere SIM kart satmamalarını tebliğ ettiği ortaya çıktı. Gerekçe olarak güvenlik riskini gösteren yetkililer, göçmenlere telefon kartı verilmesi halinde söz konusu şirketlere para cezasının uygulanacağını açıklandı. Arakanlıların telefon kartlarını sadece geçici kimliklerine kavuştuktan sonra alabilecekleri belirtildi. Fransız AFP ajansının haberine göre bir Arakanlı göçmenin Bangladeş'te kimlik kartı alması ise en az 6 ay sürüyor. Öte yandan Bangladeş'e sığınan 500 bin Arakanlı arasında bulunan onlarca kişinin anlattıkları vahşete dair yeni detayları gün yüzüne çıkardı. İngiliz Reuters haber ajansı, Myanmar - Bangladeş sınırına ulaşan Arakanlı kadınlara yönelik Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde uygulanan sağlık hizmetlerine dair raporlara ulaştı. Reuters'ın haberine göre, söz konusu raporlarda doktorların çok sayıda kadın üzerinde cinsel şiddete yönelik tanılara rastladığı belirtildi. Raporlarda, kadınların Myanmar ordusuna mensup askerlerin cinsel saldırılarına ve şiddetine maruz kaldıklarının anlatıldığı kaydedildi. AFP de Bangladeş sınırındaki geçici kamplarda yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslüman kadınlarla röportaj yaptı. İsmini değiştirerek Shamila olarak veren bir Arakanlı kadın yaşadığı zulmü şu sözlerle anlattı: Askerler evimize saldırdı. Eşim o esnada dışarıdaydı. O günden beri de eşimi bir daha hiç görmedim. Evimizi basan 3 asker, 3 çocuğumun gözü önünde bana tecavüz etti.

EN ACİL YARDIM ARAKANLILARA LAZIM
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden Filipo Grandi, Bangladeş'te bulunan Cox's Bazar'daki kamplarda açıklamalarda bulundu. BM görevlisi, dünya genelinde yardıma en acil muhtaç olan göçmen topluluğunun Arakanlılar olduğunu belirterek dünya kamuoyunun bir an önce Müslümanlara yönelik para ve diğer yardımları artırması gerektiğinin altını çizdi.
BİZE ULAŞIN