Almanya'da aşırı sağcı parti AfD'nin lideri istifa etti

Almanya'daki seçimlerde 3. olarak parlamentoya girmeye hak kazanan, aşırı sağcı AfD'nin lideri Frauke Petry istifa etti. AfD'nin seçim sonuçları, 'Naziler İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk kez Almanya parlamentosuna girdi' ifadeleriyle yorumlanmıştı.

Almanya'da aşırı sağcı parti AfD'nin lideri istifa etti

Almanya'da İslam ve Türk düşmanı olan Almanya için Alternatif (AfD) oylarını yüzde 4,8'den yüzde 13.5'e çıkararak ilk kez meclise girme hakkına sahip oldu. AFD'nin zaferle çıkması, Naziler 'İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk kez Almanya parlamentosu'na girdi' yorumlarına sebep oldu.

Almanya'daki seçimlerde 3. olarak parlamentoya girmeye hak kazanan, aşırı sağcı Almanya için Alternatif partisinin (AfD) lideri Frauke Petry istifa etti.

1,5 Milyon seçmeni olan Almanya 19. Federal Parlamento seçimini gerçekleştirdi ve 709 parlamenter seçildi. Katılım oranı son seçime oranla %3,5 artış göstererek %76,2'ye ulaştı.

BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ OLARAK DEVAM EDECEK

Petry'nin istifa haberi, Almanya parlamentosunda partisinin üyesi olarak değil bağımsız milletvekili olarak yer alacağını dün açıklamasından sonra geldi.
BİZE ULAŞIN