Barzani hayal âleminde

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Bağdat’ın ‘Anayasaya aykırı ve yok hükmündedir’ dediği referandumu dün gerçekleştirdi. Mesud Barzani, 12 bin sandık ve 5 milyon 200 bin kayıtlı seçmenle dünyanın gözü önünde ‘bağımsızlık tiyatrosu’ oynadı

Barzani hayal âleminde

Komşuları Türkiye ile İran'ın, merkezi Bağdat yönetiminin ve uluslararası camianın baskılarına rağmen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bağımsızlık referandumu dün gerçekleşti.
IKBY'nin başkenti Erbil'in yanı sıra Süleymaniye, Duhok ve statüsü tartışmalı olan Kerkük'te de sandıklar kuruldu. 5 milyon 200 bin kişinin kayıtlı olduğu oy verme işleminde, 7 bini IKBY sınırlarında, 5 bini de tartışmalı bölgelerde olmak üzere 12 bin sandık kullanıldı.


SABAH ekibi güne IKBY'nin başkenti Erbil'de sandıkları takip ederek başladı. Oy verme işlemi sabah 06.00'da başladı. IKBY lideri Mesud Barzani, başkanlık sarayı yakınlarındaki Pirmam ilçesinde saat 08.35 sularında oyunu kullandı, ancak herhangi bir açıklama yapmamayı tercih etti. Başbakan Neçirvan Barzani ise oyunu kullandıktan sonra "Bağdat'tan ümidi kestik. Referandum asla Türkiye için tehdit değildir. Türkiye'nin bu konuda bizi anlamasını bekliyoruz" diyerek komik bir açıklama yaptı.

IKBY Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu'nun verilerine göre Erbil'de 1 milyon 200 bin, Süleymaniye'de 1 milyon 280 bin, Kerkük'te 750 bin, Duhok'ta 800 bin, Musul Ovası'nda 750 bin ve diğer bölgelerde 420 bin kişi seçmen kayıtlarına geçti.
Türkmen ve Araplar ise referandumu boykot etti. Katılımın yüzde 43 olduğu belirtilen referandum, süresi bir saat uzatıldıktan sonra 19.00'da sona erdi.
Barzani, referandumu tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde yapacaklarını duyurmuştu. Irak Federal Mahkemesi ise anayasaya aykırılığı vurgulanan referandumun yok hükmünde olduğunu açıklamıştı.

BİZE ULAŞIN