Son dakika Kuzey Irak referandum sonuçları! - Kuzey Irak referandum sonuçları belli oldu mu?

Tüm dünyanın karşı çıkmasına rağmen Barzani'nin başkanlığında yapılan Kuzey Irak referandum sonuçları merak konusu. Mesud Barzani, 12 bin sandık ve 5 milyon 200 bin kayıtlı seçmenle dünyanın gözü önünde ‘bağımsızlık tiyatrosu’ oynadı. Peki Kuzey Irak yapılan referandum sonuçları belli oldu mu? Kuzey Irak yapılan referandum sonuçları evet mi, hayır mı çıktı? İşte son durum...

Son dakika Kuzey Irak referandum sonuçları! - Kuzey Irak referandum sonuçları belli oldu mu?

Kuzey Irak'ta tüm dünyanın karşı çıktığı referandum dün yapıldı. IKBY'nin başkenti Erbil'in yanı sıra Süleymaniye, Duhok ve statüsü tartışmalı olan Kerkük'te de sandıklar kuruldu. Kuzey Irak referandum sonuçları ise büyük merak konusu oldu.Barzani, 12 bin sandık ve 5 milyon 200 bin kayıtlı seçmenle dünyanın gözü önünde 'bağımsızlık tiyatrosu' oynadı. Peki Kuzey Irak yapılan referandum sonuçları evet mi, hayır mı çıktı? İşte Kuzey Irak referandum sonucu...

Şehirlere göre katılım oranları şöyle:

Erbil: %86, Duhok: %90, Kerkük: %78.77, Ninova Ovası: %86, Hanekin: %92, Akre: %94, Gulala: %78, Zaho: %94, Karatepe: %62, Cebare: %76 Soran: %86, Mahmur: %87.3, Amediye: %89, Çoman: %91, Mergesor: %98, Rewanduz: %90

KUZEY IRAK REFERANDUM SONUÇLARI BELLİ OLDU MU?

Komşuları Türkiye ile İran'ın, merkezi Bağdat yönetiminin ve uluslararası camianın baskılarına rağmen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bağımsızlık referandumu dün gerçekleşti.

IKBY'nin başkenti Erbil'in yanı sıra Süleymaniye, Duhok ve statüsü tartışmalı olan Kerkük'te de sandıklar kuruldu. 5 milyon 200 bin kişinin kayıtlı olduğu oy verme işleminde, 7 bini IKBY sınırlarında, 5 bini de tartışmalı bölgelerde olmak üzere 12 bin sandık kullanıldı.

SABAH ekibi güne IKBY'nin başkenti Erbil'de sandıkları takip ederek başladı. Oy verme işlemi sabah 06.00'da başladı. IKBY lideri Mesud Barzani, başkanlık sarayı yakınlarındaki Pirmam ilçesinde saat 08.35 sularında oyunu kullandı, ancak herhangi bir açıklama yapmamayı tercih etti. Başbakan Neçirvan Barzani ise oyunu kullandıktan sonra "Bağdat'tan ümidi kestik. Referandum asla Türkiye için tehdit değildir. Türkiye'nin bu konuda bizi anlamasını bekliyoruz" diyerek komik bir açıklama yaptı.

IKBY Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu'nun verilerine göre Erbil'de 1 milyon 200 bin, Süleymaniye'de 1 milyon 280 bin, Kerkük'te 750 bin, Duhok'ta 800 bin, Musul Ovası'nda 750 bin ve diğer bölgelerde 420 bin kişi seçmen kayıtlarına geçti.
Türkmen ve Araplar ise referandumu boykot etti. Katılımın yüzde 43 olduğu belirtilen referandum, süresi bir saat uzatıldıktan sonra 19.00'da sona erdi.

Barzani, referandumu tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde yapacaklarını duyurmuştu. Irak Federal Mahkemesi ise anayasaya aykırılığı vurgulanan referandumun yok hükmünde olduğunu açıklamıştı.

SONUÇLAR GELMEDEN KUTLAMALAR BAŞLADI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentinde, anayasaya aykırı olarak yapılan tartışmalı referandum sonuçları henüz açıklanmadan kutlamalar başladı.

İSRAİL BAYRAĞIYLA KUTLAMA

Tartışmalı referanduma sadece İsrail'in destek vermesinden ötürü bazı kişilerin İsrail bayrakları da taşıdığı görülüyor. Kent geneli ve özellikle kutlamaların yapıldığı bölgelerde güvenlik güçlerinin olası bir terör saldırısına veya patlamaya karşı güvenlik tedbirlerini en yükseğe çıkardığı kaydedildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da dün gerçekleşen ombudsmanlık toplantısında konuştu. Ayrılık için referandum yapan Kuzey Irak yerel yönetimine rest çeken Erdoğan, "Bir gece ansızın gelebiliriz" diyerek Türkiye'nin net tavrını açıkladı. AB ülkelerine de mesaj veren Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

BURAM BURAM FIRSATÇILIK KOKUYOR: Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin referandum kararı ülkenin içinden geçtiği durum göz önüne alındığında buram buram fırsatçılık kokan bir girişimdir. Ayrılık yönünde adımlar atılması asla kabul edilemez. Kürt kardeşlerimizin de haklarına, güvenliklerine sonuna kadar saygımız var. Bu yöndeki çabaların da daima Kuzey Irak yönetiminin yanında olduk. Kimse onların yanında olmadığı dönemde kendilerine gerekli desteği vererek onları ayakta tuttuk. Bizim Irak'ta Arap, Türkmen kardeşlerimiz de var. Onların da haklarına saygımız var. Sadece bir şahsın ya da aşiretin hayat alanı değildir. Orada uzun yıllar sürecek yeni çatışmaların adımının atıldığının habercisidir. Kimse bizden yeni bir kriz alanı oluşmasına izin vermemizi bekleyemez. Referandumu sonucuna bakmaksızın yok hükmünde kabul ediyoruz, gayri meşrudur diyoruz.

BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ...
Biz adımlarımızı kararlı bir şekilde atmaya devam edeceğiz. Kuzey Irak yerel yönetiminin bu adımdan geri adım atması şart, olmazsa olmaz. Suriye'de de birden fazla terör devleti kurulmasına izin vermeyeceğiz. Onlar için kuru bir rüya. Dedim ya, bir gece ansızın gelebiliriz.

BİZE ULAŞIN