Son dakika: Skandal özerklik açıklaması!

Kuzey Irak'taki gayrimeşru referandumun ardından son dakika gelişmesi... Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Muallim, PKK/PYD'yi kast ederek özerklik talebinin müzakere edilebileceğini söyledi.

Son dakika: Skandal özerklik açıklaması!

Beşşar Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Velid Muallim, isim vermeden PKK/PYD'ye mesaj göndererek, özerklik isteğinin müzakere edilebileceğini açıkladı.

"ÖZERKLİK MÜZAKERE EDİLEBİLİR"

Muallim, Russia Today adlı Rus televizyon kanalına verdiği röportajda, "Suriyeli Kürtler, Suriye sınırları içinde bir çeşit özerklik istiyor ve bu mesele müzakere edilebilir, tartışılabilir." dedi.

"DEAŞ'LA MÜCADELEYİ BİTİRDİKTEN SONRA..."

"DEAŞ'la mücadeleyi bitirdikten sonra masaya oturup, Kürt kardeşlerimizle gelecek için bir formül üzerinde bir anlaşmaya varabiliriz." ifadesini kullanan Muallim, ABD'nin daha önce birçok kez müttefiklerini terk etmesinden ders çıkarılması gerektiğini söyledi.

PKK VE ESED REJİMİ BİRÇOK ALANDA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE

İç savaşın başından bu yana büyük çaplı çatışmaya girmeyen PKK/PYD ve Esed rejiminin birçok alanda işbirliği yaptığı biliniyor. Petrol sahalarını birlikte koruyan ve çıkan petrolü paylaşan taraflar, ortak askeri eğitim ve operasyonlar düzenliyor.

Ancak ülkenin doğusundaki Deyrizor'da son haftalarda DEAŞ'tan ele geçirilen enerji zengini bölgelerin paylaşımı sırasında taraflar arasındaki tansiyon yükselmişti.

SURİYE TOPRAKLARININ YÜZDE 23'Ü PKK'NIN İŞGALİ ALTINDA

AA'nın harita alan ölçümlerine göre, yaklaşık 185 bin kilometrekarelik Suriye topraklarının yüzde 23'ünü PKK/PYD işgal ediyor.


BİZE ULAŞIN