Irak Meclisi'nden flaş adım

Irak Başbakanı İbadi, IKBY'ye çağrıda bulunurak tartışmalı bağımsızlık referandumunun iptalini istedi. Irak Parlamentosu da Başbakan İbadi’ye Kerkük’e asker gönderme yetkisi verdi.

Irak Meclisi'nden flaş adım

Başbakan İbadi, meclisin referandumdan dolayı düzenlediği olağanüstü oturumda yaptığı konuşmada, "Referandumun riskli yansımaları olacağı uyarısında bulunduk. Havalimanlarının teslimi için son tarih cuma günüdür." dedi.

"REFERANDUM SONUCUYLA İLGİLİ ASLA DİYALOĞA GİRMEYECEĞİZ"

"IKBY'nin referandumu iptal etmesini talep ediyoruz. Bölge liderlerine referandumun yapılması halinde gerekli tedbirleri alacağımızı söyledik. Hükümetin ağırlığını tüm IKBY'de anayasa yoluyla uygularız." ifadelerini kullanan İbadi, şunları kaydetti:

"Bağdat ile IKBY arasındaki ilişki anayasa çerçevesinde belirlenmiştir. Referandum, ortaklık anlayışıyla ilgili dengeyi değiştirdi. Referandum sonucuyla ilgili asla diyaloğa girmeyeceğiz. Tüm önceliğimiz vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamaktır. Kürt vatandaşlarımız kadar Türkmen ve Hıristiyan vatandaşlarımızın da güvenliğini sağlayacağız. Herhangi bir Kürt vatandaşımıza yapılan saldırıyı tarafımıza yapılmış addedeceğiz."

YETKİ VERİLDİ

Irak'ın kuzeyinde düzenlenen sözde bağımsızlık referandumundan sonra bölgede gerginlik günden güne tırmanıyor.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin askeri operasyonları işaret etmesinden sonra Irak Meclisi'nden çok kritik bir karar çıktı.

Meclis, Başbakan İbadi'ye Kerkük'e asker gönderme yetkisini verdi. Artık karar İbadi'de.

İşte Barzani’nin referandumuna Kuzey Irak’ın içinden gelen ilk tepki

BİZE ULAŞIN