PKK/PYD, Suriye’de işgal düzeni kuruyor

Şam rejimi iç savaştan bu yana birlikte hareket ettiği PKK / PYD’ye özerklik verilebileceği sinyalini verdi. Terör örgütleri işgal ettikleri bölgelerde “yönetimi yerel halka bırakma” yalanını kullandı

PKK/PYD, Suriye’de işgal düzeni kuruyor
Terör örgütü PKK/PYD, Suriye'de büyük bölümü Araplara ait topraklarda, idareyi sivillere bıraktığı propagandası yaparak işgalini güçlendiriyor. Anadolu Ajansı'nda yer alan analize göre PKK/PYD, Mart 2011'de başlayan iç savaşta çatışmalara doğrudan taraf olmayarak, Türkiye sınırının kuzeydoğusundan, Hatay'ın karşısındaki Afrin ilçesine uzanan hatta "terör kuşağı" kurmaya odaklandı. Örgüt bu amaçla Esad rejimine yaklaştı. Rejim de ülkenin kuzeyindeki bölgelerin örgütün hakimiyetine girmesine göz yumdu. Terör örgütü, Temmuz 2012'de Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinin Amude ilçesini, ülkenin kuzeybatısında Halep iline bağlı Afrin ilçesini ve kuzeydoğudaki Ayn el-Arab (Kobani) ilçesini, rejimden devraldı. PKK/PYD, Ocak 2014'te söz konusu üç ilçede sözde özerk yönetimler ilan ederek bunları "kanton" şeklinde adlandırdı. Terör örgütü, DEAŞ ile mücadele bahanesiyle ABD'nin hava desteğini alarak Haziran 2015'te Haseke ve Ayn el-Arab arasında kalan Telabyad'ı işgal ederek burayı 4. "kantonu" ilan etti.

MENBİÇ YALANI
PKK/PYD'nin uluslararası kamuoyunda, yönetimi bölge halkına devrettiği propagandasının en dikkat çekici örneği, örgütün geçen yaz girdiği Menbiç'te görülmüştü. ABD'nin DEAŞ'tan kurtarıldıktan sonra ilçedeki PKK/PYD unsurlarının çekileceği teminatına rağmen, terör örgütü Menbiç'te "sivil yönetim" ilan etmişti.

KİRLİ İTTİFAKTA ÖZERKLİK SİNYALİ
Suriye'de Esad rejiminin Dışişleri Bakanı Velid Muallim, isim vermeden terör örgütleri PKK/PYD'ye mesaj göndererek, özerklik isteğinin müzakere edilebileceğini açıkladı. Muallim, Russia Today adlı Rus televizyon kanalına verdiği röportajda, "Suriyeli Kürtler, Suriye sınırları içinde bir çeşit özerklik istiyor ve bu mesele müzakere edilebilir, tartışılabilir" dedi. İç savaşın başından bu yana büyük çaplı çatışmaya girmeyen PKK/PYD ve Esad rejiminin birçok alanda işbirliği yaptığı biliniyor. Petrol sahalarını birlikte koruyan ve çıkan petrolü paylaşan taraflar, ortak askeri eğitim ve operasyonlar düzenliyor. Anadolu Ajansı'nın harita alan ölçümlerine göre, yaklaşık 185 bin kilometrekarelik Suriye topraklarının yüzde 23'ünü PKK/PYD işgal ediyor.
BİZE ULAŞIN