Dışişleri'nden Macron'a tepki!

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Balkanlara atıfta bulunduğu bir konuşmasında Türkiye ile ilgili kullandığı sözlere tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Macron'un sözleri için "talihsiz" nitelemesini yaptı.

Dışişleri'nden Macron'a tepki!
Müftüoğlu yaptığı açıklamada, Macron'un güçlü bir Avrupa'nın vazgeçilmez unsuru olan Türkiye'nin katkılarını gözardı ederek "talihsiz" bir konuşma yaptığını ifade ederek, "Balkanları bilmek ve anlamak kolay değildir. Bölgeyi rekabet alanı olarak gören yaklaşım bölgenin gerçeklerini anlayamayanlara özgüdür. Esasen Balkanlar'da yaşanan sorunların temelinde de bu yanlış yaklaşım bulunmaktadır" dedi. Sözcü Müftüoğlu şöyle devam etti:


"Ülkemizin Balkanlarda demokratik süreçlere katkısı dahil bölgedeki yapıcı rolünü samimi biçimde öğrenmek isteyenlere, son dönemde ülkemizin Balkanlarda karşılıklı işbirliği temelindeki faaliyetlerini karalamaya çalışan çevrelerin raporlarını değil, Türkiye'nin Balkanların siyasi ve ekonomik istikrarına katkısına ilişkin çalışmaları okuyup, incelemelerini tavsiye ederiz."
BİZE ULAŞIN