'Hacı amcalar' zirvenin tozunu attırıyor

Ağrı'da yaşayan ve "hacı amcalar" olarak bilinen 65 yaşındaki Mehmet Özcan ile Kadir Eyüpoğlu, dağcılıktaki performanslarıyla adeta gençlere taş çıkartıyor.

'Hacı amcalar' zirvenin tozunu attırıyor

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde yaşayan Mehmet Özcan (65) ve Kadir Eyüpoğlu (65), bir heves uğruna başladıkları dağcılık sporuna, genç olmamalarına rağmen büyük bir heyecan ile devam ediyor.

Hayatlarını sağlıklı beslenme ve spor ile geçiren Özcan ve Eyüpoğlu, bölge dağcıları tarafından "hacı amcalar" olarak anılıyor.

Neredeyse bölgedeki tüm dağlara tırmanış gerçekleştiren dağcılar, tırmanış faaliyetlerinde yorulmak bilmeden gençleri geride bırakıyor.

"DOĞU ANADOLU'DA ÇIKMADIĞIM DAĞ KALMADI"

Dağcı Kadir Eyüpoğlu, AA muhabirine, sağlıklı bir bünyeye sahip olduğunu ve bunu spor sayesinde elde ettiğini söyledi.

Hayatının her anında spor yapmayı kendisine ilke edindiğini belirten Eyüpoğlu, "Doğu Anadolu'da çıkmadığım dağ kalmadı. Her gün düzenli olarak spor yapıyorum. 7 kilometre gidiş, 7 kilometre geliş güzergahımız var. Devamlı geziyorum, gençlerle dağa çıkıyorum ama benimle yarışabilen yok." dedi.

Eyüpoğlu, dağcılığı bu spora başladığı günden beri büyük hevesle yaptığını anlatarak, "Gençler sporu sevsin, spor yapsın, dağlara çıksın, sigara içmesin, kötü alışkanlıklardan vazgeçsinler. Gençlerle tırmanış yaptığım zaman ilk zirveyi ben yaparım, benden önce zirveye çıkan henüz olmadı, 20 yaşından tutun 60 yaşına kadar. Bu gücümü ve sağlığımı spor yapmaya ve düzenli beslenmeye borçluyum. Sağlık benim için çok önemli, bu yüzden çok dikkat ederek yaşıyorum." diye konuştu.

"YÖREDE GEZMEDİK DAĞ BIRAKMADIK"

Dağcı Mehmet Özcan da cuma günü dışında her gün spor yaptığını, bu özelliği ile çevredekilerin ilgisiyle karşılaştığını ifade etti.

Özcan, şöyle devam etti:

"2011 yılında emekli oldum, 5 yıldır bu sporu yapıyorum. Bu yörede gezmedik bir dağ bırakmadık. Gençlerle tırmanıyoruz, gençleri biraz yoruyoruz ama bizi idare ediyorlar. Yaşımız itibarıyla gençlerden hem saygı hem de ilgi görüyoruz. Dağlara çıkınca hem kötü enerjimizi atıyoruz hem de sporumuzu yapmış oluyoruz."

BİZE ULAŞIN