Barcelona'nın hava sahası kapatıldı!

Barcelona'nın hava sahası 'olası gösterilerden görüntü alınmasını önlemek' amacıyla helikopter ve küçük uçaklara kapatıldı.

Barcelona'nın hava sahası kapatıldı!

İspanya basını, İspanya sivil havacılık kurumu Barcelona'nın hava sahasını 2 Ekim'e kadar küçük uçak ve helikopterlere kapattığını duyurdu.

El mundo gazetesinin haberine göre, kısıtlamanın amacı 1 Ekim'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu öncesinde gerçekleşebilecek gösterilerden havadan görüntü alınmasını engellemek.

2.5 MİLYON OY PUSULASINA EL KONULDU

Dün İspanyol jandarmasının İspanya Anayasa Mahkemesi'nin yasa dışı olduğuna karar verdiği Katalonya bağımsızlık referandumu ile ilgili olduğu açıklanan 2.5 milyon oy pusulası ile 100 seçim sandığına el koyduğu açıklanmıştı.

Ancak baskının yapıldğı deponun sahibi sandıkların Barcelona Futbol Kulübünde yapılacak seçimler için olduğunu öne sürmüştü. Daha önce de 10 milyon oy pusulasına el konulduğu duyurulmuştu.

'5.3 MİLYON KATALAN OY VERMEYE ÇAĞRILDI'

Katalan hükümeti sözcüsü Jordi Turull ise bölge genelinde 2315 oy verme noktasının ve 7200 seçim görevlisinin hazır olduğunu söyledi. Turull "Toplamda oy verme hakkı olan 5.3 milyon Katalan oy vermeye çağırıldı" ifadelerini kullandı.

Basın toplantısının ardından Turull, Katalonya Devlet Başkanı Yardımcısı Oriol Junqueras ve Katalonya Dış İlişkiler Temsilcisi Raul Romeva, üzerinde Katalonya hükümetinin armasının olduğu plastik oy sandığı ile de poz verdi.

BİZE ULAŞIN