Myanmar’da 1 ayda 7 bin Arakanlı Müslüman katledildi

Arakan Rohingya Ulusal Teşkilatı, ordu ve radikal Budistlerin katliamları perdelemek için kurbanları yaktıklarını söyledi

Myanmar’da 1 ayda 7 bin Arakanlı Müslüman katledildi
Arakan Rohingya Ulusal Teşkilatı (ARNO) Başkanı Nuri İslam, Myanmar'ın Arakan eyaletinde Müslümanları katleden rejim güçlerinin ve radikal Budistlerin başvurduğu korkunç yöntemleri anlattı. Ankara'daki Uluslararası Medya Enformasyon Derneği'nde (UMED) Başkan Aslan Değirmenci ve Başkan Yardımcısı Ahmet Açıkay ile bir araya gelen İslam, "Son bir ayda 7 bine yakın Müslüman katledildi. Katliamı perdelemek için öldürdükleri mazlumları ya yakıyorlar ya da nehirlere atıyorlar. Böylece iz bırakmamaya çalışıyorlar" bilgisini paylaştı. İslam "Türkiye ise ilk günden itibaren medyası, siyaseti, hayır kurumları ve halkıyla yanımızda durdu. Birçok yardım da ulaştı. İyi ki varsınız. Allah hepinizden razı olsun. Özellikle Türkiye medyası çığlığımız oldu. Yaşananları sadece Türkiye'ye değil dünya kamuoyuna duyurdu" dedi.

BM'YE YİNE İZİN YOK
Birleşmiş Milletler'den (BM) yapılan açıklamada ise Bangladeş'e kaçan Arakanlı sayısının 501 bine ulaştığı kaydedildi. Öte yandan Myanmar hükümetinin, Arakan eyaletini ziyaret etmek isteyen BM yetkililerine hiçbir gerekçe göstermeden yine izin vermediği açıklandı.

107 BİN KİŞİYE YARDIM
Bangladeş'teki bir hastanede tedavi gören Arakanlılar yaşadıklarını Anadolu Ajansı'na anlattı, 30 yaşındaki Dildar Begüm, gözleri önünde eşi ve 3 çocuğunun vahşice katledildiğini gözyaşları içinde anlattı. Hastanede yatan 15 yaşındaki Rukiye Katu'nun büyükannesi Ayamar Katu (65), torununun gözleri önünde Myanmarlı askerlerin tecavüzüne uğradığını daha sonra da vurulduğunu söyledi. Öte yandan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından, son göç dalgasının başladığı 25 Ağustos'tan bu yana toplamda 107 bin 600 Arakanlı Müslümana acil gıda paketi, giyim, hijyen ve barınma yardımı ulaştırıldığı açıklandı.
BİZE ULAŞIN