Kuzey Irak’a üçlü kıskaç

Kaos referandumunun faturası ağır oldu. Ankara- Bağdat-Tahran üçlüsünün, Barzani yönetimine karşı uygulayacağı yaptırımlar IKBY’yi derin bir yalnızlığa sürüklüyor

Kuzey Irak’a üçlü kıskaç

Mesud Barzani liderliğindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), tek taraflı adımlar atarak gerçekleştirdiği tartışmalı referandumun ağır faturasını ödüyor. Anayasal olarak IKBY'nin bağlı olduğu Bağdat yönetimi, Erbil ve Süleymaniye'deki uluslararası uçuşları önceki akşam itibariyle durdurdu. Barzani'nin dış dünyayla ilişkilerini kesmeyi hedefleyen Bağdat, Türkiye ve İran ile birlikte işbirliği içinde harekete geçmeyi planladıklarını söyledi.
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Twitter'dan yaptığı açıklamada IKBY petrol gelirlerinin kontrol edilmesi halinde memur maaşlarının kesintisiz şekilde ödeneceğini söyledi.
Irak Sınır Kapıları Kurumu, Türkiye ve İran ile olan sınır kapılarını devralmak için söz konusu bölgelere askeri konvoylar göndereceklerini duyurdu. IKBY yönetimi ise bu kapıları teslim etmeyeceklerini belirtmişti.

Türkiye ve İran henüz Kuzey Irak bölgesine açılan sınır kapılarını kapatmadı. Ancak açık bir şekilde Bağdat yönetiminden yana tavır takınan Ankara ve Tahran'ın, önümüzdeki günlerde Bağdat'tan gelecek yaptırım tekliflerini devreye sokabileceği söyleniyor. Bağdat yönetiminin aldığı yaptırım kararı konusunda bilgi veren Erbil havalimanı direktörü Talar Faik Salih, "İnsani, askeri ve diplomatik uçuşlar yasağa dahil değil" açıklamasında bulunurken Erbil'den kalkan son sivil uçakların tamamen dolu olduğu, dün sabah da havaalanında kontuarların boş kaldığı gözlemlendi.

BM'DEN TEPKİ
IKBY'nin karşı karşıya kaldığı izolasyon politikasının, bölgeyi ekonomik, sosyal ve siyasi açmazlara sokmasına kesin gözüyle baklıyor. Uluslararası camiadan da IKBY'nin istikrarsızlık yaratan oylamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Irak'ın üniter yapısı, egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını söylediği açıklamasında Bağdat ve Erbil'e itidalli davranma çağrısında bulundu.

TÜRKMENLER: VAZGEÇİN
Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi, önceki gün yaptığı açıklamada referandumun Irak'ı parçalamayı hedeflediğini söyledi ve Erbil'e 'Bu hatadan vazgeçin' çağrısında bulundu.
Erbil yönetimiyle birlikte çalışarak bölgedeki Türkmenleri sindirme politikaları uygulayan ve Bağdat'ın görevden alma kararına direnen Kerkük Valisi Necmettin Kerim'i görevi bırakmaya çağıran Salihi "Referandum Türkmenlere, Araplara ve Kürtlere zarar veriyor. Bu karar kan dökülmesine neden olacak. Bizim elimiz temiz, kimsenin kanını dökmedik. Suriye'den PKK'lıları getirip Türkmenlere baskı yapıyorsunuz. Bu hareketleriniz yanlıştır, bu yanlıştan dönün" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN