Referandum kaosu

İspanya’daki yasadışı referandumda, ayrılıkçılar ile sandık ve oy pusulalarını toplayan güvenlik güçleri arasında yaşanan gerilim yer yer şiddete dönüştü. Çıkan olaylarda 844 kişi yaralandı

Referandum kaosu

Madrid yönetiminin yasadışı ilan ettiği referandumda, bağımsızlık yanlısı 5.3 milyon Katalanın dün oy sandıklarına gitmesiyle birlikte İspanya'nın Katalonya Özerk Bölgesi'nde beklenen fırtına da koptu. İspanyol polisi, okulları ve oy verme merkezlerini basarak oy pusulalarıyla sandıklara el koydu. Buna karşı çıkan Katalanlara ise sert müdahale etti. Cop, biber gazı ve plastik mermi kullanılarak yapılan müdahalelerde 3'ü ağır, 844 kişi yaralandı. Yaralıların 19'unun polis, 14'ünün jandarma olduğu öğrenildi. Referandumda, Barselona şehrinin merkezde olduğu Katalonya'da yaşayanlara "Katalonya'nın bağımsız bir cumhuriyet olmasını istiyor musunuz?" sorusu yöneltildi. Oy verme işleminin başlamasıyla birlikte polisin müdahalesi de başladı. Emniyet güçleri ve jandarma oy verme merkezlerini basarken, İspanyol yetkililer de bu merkezlerin internetlerini keserek oy kullanma işlemine engel olmaya çalıştı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, "Biz sorumluluğumuzu yerine getirdik. Yasadışılıklarını terk etmeleri için çok fırsatları oldu ama bir kere olsun bile denemediler" diye konuştu.

"SAÇMALIĞI SONLANDIRIN"

Madrid'in bölgedeki temsilcisi Enric Millo, düzenlediği basın toplantısında "Katalonya Başkanı Carles Puigdemont ve kurmayları, eğer bu saçmalığı kesmezlerse şimdiye kadar olanlardan ve bundan sonra yaşanacaklardan sorumlu tutulacaktır" dedi. Millo, polisin ayrılıkçılara orantılı bir şekilde müdahale ettiğini belirtti. Yasadışı referandumun ardından açıklama yapan Puigdemont, "Bugün Katalonya vatandaşları olarak cumhuriyet yönetiminde kurulan bağımsız bir devlet olma hakkını kazandık. Bu artık bir iç mesele değil, bir Avrupa meseledi" dedi. Puigdemont, sonuçların Katalonya parlamentosuna sunacaklarını söyledi.


Bağımsızlık kazanmak için uzun zamandır referandumu bekleyen Katalanların oy kullanırkenki neşesi gözlerden kaçmadı. Birçok Katalan verdiği "evet" oyunu göstermekten çekinmedi.

KENDİ OY PUSULANIZI GETİRİN
Katalonya hükümeti, İspanyol polisinin izin vermemesi, sandıklara ve pusulalara el koymasına karşı önceden hazırlık yaptı. Polise karşı bir okul girişi korunmaya çalışıldı. Hükümet Sözcüsü Jordi Turull, "Kayıtlı olduğunuz oy kullanma merkezi kapatılmışsa açık olan başka bir merkezde oy verebilirsiniz" dedi. Turull, evlerde basılmış oy pusulalarının da geçerli kabul edileceğini açıkladı.

BİZE ULAŞIN