84 yaşında hayatını kaybeden Celal Talabani kimdir? - Talabani kimdir?

Irak'ta iki dönem cumhurbaşkanlığı görevini yürüten ve KYB lideri Celal Talabani, hayatını kaybetti. Talaba'nin hayatını kaybetmesinin ardından ''Celal Talabani kimdir?'' sorusunun yanıtı bazı vatandaşlar tarafından merak edilmeye başladı. Peki hayatını kaybeden Celal Talabani kimdir? İşte detaylar...

84 yaşında hayatını kaybeden Celal Talabani kimdir? - Talabani kimdir?

6. Irak Cumhurbaşkanı ve KYB lideri Celal Talabini hayatını kaybetti. Celal Talaba'nin hayatını kaybetmesi dünya gündeminde geniş bir yer alırken ''Celal Talabani kimdir?'' cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi oldu. Peki hayatını kaybeden eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani kimdir? İşte tüm detaylar...

CELAL TALABANİ KİMDİR?

Celal Talabani, 12 Kasım 1933 tarihinde dünyaya geldi. Bağdat Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden mezun olan Talabani, siyasi kariyerine KDP'ye bağlı Kürdistan Öğrenci Birliğinin kurucu üyesi ve lideri olarak 1950'li yılların başında başladı. Talabani, 17 Aralık 2012 tarihinde beyin kanaması sonra Bağdat'ta yoğun bakıma alındı. Daha sonra Almanya'nın başkenti Berlin'e sevk edildi.

KDP'nin üst düzey üyelerinden olan Talabani, 1961 yılında Abdülkerim Kasım hükümetine karşı ayaklanmaya katıldı. Kasım'ı iktidardan uzaklaştıran darbenin ardından, 1963 yılında Cumhurbaşkanı Abdüsselam Arif'in hükûmetiyle yürütülen görüşmelerde Kürt delegasyonunun liderliğini yaptı.

1975'de KDP lideri Mustafa Barzani ile aralarında görüş ayrılıkları başladı. KDP'den ayrılanların kurduğu KDP Siyasi Bürosu'na katıldı. Daha sonra 1970 yılında grubun siyasi hayatı sona erdi.

19 Temmuz 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Celal Talabani tıbbi tedavisinin ardından 18 ay sonra Irak Kürdistan bölgesine döndü. 24 Temmuz 2014 tarihinde görev süresi sona erdi.

BİZE ULAŞIN