IKBY vekilleri meclise alınmadı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı vekiller, Bağdat’taki meclise alınmadı. Irak Meclis Başkanı, referandumda oy kullanan vekillerin yargılanmaları için dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep etti

IKBY vekilleri meclise alınmadı
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) tek taraflı aldığı kararla 25 Eylül'de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu ardından merkezi Bağdat yönetimi dün önemli bir karar aldı. Irak meclisinin referandumda oy kullanan IKBY milletvekillerinin isimlerini Federal Mahkeme'ye ileteceği açıklandı. İsimlerin, haklarında işlem yapılması için gönderileceği belirtildi. Irak Parlamentosu dün ayrıca IKBY milletvekillerinin oturuma katılmasına izin vermedi.

MALİ İŞLER DURDURULDU
Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ile Şii Ulusal Koalisyonu ise referandumda oy kullanan Kürt parlamenterlerin, dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep etti. Cuburi, Kürt milletvekilleri hakkında Federal Mahkeme'nin alacağı karara saygı göstereceklerini belirtti. Irak meclisi ayrıca Maliye Komitesi tarafından hazırlanan "Merkezi hükümetin IKBY ile tüm mali işlemleri durdurması" yönündeki kanun tasarısını oy çokluğuyla kabul etti. Bu arada Irak Başbakanı Haydar el İbadi, IKBY'yi Kerkük'e askeri yığınak yapmaması için uyararak, "Bu tehlikeli bir durum" dedi.

SEÇİM KARARI
IKBY'de parlamento ve başkanlık seçimlerinin 1 Kasım'da yapılması kararlaştırıldı. Mesud Barzani'nin şu anda yürüttüğü başkanlık görevine, şimdiye kadar sadece bir kişinin aday olduğu belirtildi. Barzani daha önce aday olmayacağını açıklamıştı.
BİZE ULAŞIN