Suudi Arabistan Kralı Selman yürüyen merdivenin azizliğine uğradı

Suudi Arabistan Kralı Selman yürüyen merdivenin azizliğine uğradı

Rusya'yı ziyaret eden ilk Suudi Arabistan Kralı olan 81 yaşındaki Selman bin Abdulaziz, uçaktan inerken yürüyen merdivenin bozulmasıyla yürümek zorunda kaldı

  • Dünya
  • Perşembe 05.10.2017 14:01

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud, resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya geldi.
Kralı taşıyan uçak Vnukovo Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra Kral Selman uçaktan inerken yürüyen merdiven arızalandı.

Yürüyen merdivenin bozulmasıyla bir süre bekleyen 81 yaşındaki Selman, merdivenin geri kalanını yürüyerek inmek zorunda kaldı.

Suudi Arabistan Kralı Selman yürüyen merdivenin azizliğine uğradı

RUSYA'YA GİDEN İLK SUUDİ ARABİSTAN KRALI

Suudi Kralı havalimanında, Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitriy Rogozin ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov karşıladı.

Suriye krizi ve İran'ın nükleer programına ilişkin anlaşmazlıkların sürdüğü bir döneme denk gelen bu ziyaretle, tarihte ilk kez bir Suudi kralı Rusya'ya resmi ziyaret gerçekleştirmiş oluyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir süre önce yaptığı açıklamada, Suriyeli muhalif grupların bir araya getirilmesine yönelik Suudi Arabistan tarafından yürütülen süreci desteklemeye kararlı olduklarını ifade etmişti.

Rusya'nın en büyük petrol şirketi Rosneft'in Üst Yöneticisi İgor Seçin de dünyanın en büyük petrol şirketi olan Suudi şirket Saudi Aramco'nun gelecek yıl planlanan halka arzında yer almak istediklerini açıklamıştı.

Öte yandan, iki ülke, petrol fiyatlarının dengelenmesi için OPEC ve OPEC dışı ülkeler nezdinde yürütülen çalışmalarda da iş birliğine devam ediyor.

Yaklaşık 3 günlük ziyareti kapsamında Kral Selman, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitri Medvedev ile bir araya gelecek. Selman'ın temaslarında petrol piyasasındaki gelişmelerin yanı sıra Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki durum ve bölgedeki krizlerin çözümü ele alınacak.

BİZE ULAŞIN