Irak'tan flaş sınır kapısı açıklaması

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi Başbakan Binali Yıldırım'ın kısa bir süre içinde Bağdat'a gidebileceğini açıkladı. İbrahim el Alevi, "Sınır kapısının kontrolü için gerekirse güç kullanacağız. Türkiye ile yaptığımız tatbikat da buna bir hazırlık" dedi.

Irak'tan flaş sınır kapısı açıklaması

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi yaptığı açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım'ın kısa süre içinde Bağdat'ı ziyaret edebileceğini dile getirdi.

IKBY referandumunun terörle mücadele çabasının altını oyduğunu dile getiren Alavi, 'Her türlü ortak askeri operasyon için önce Başika konusunun çözülmesi gerektiğini anlattı. Türkiye ile tatbikata da değinen İbrahim el Alevi, "Sınır kapısının kontrolü için gerekirse güç kullanacağız. Türkiye ile yaptığımız tatbikat da buna bir hazırlık" dedi.

'İKİ ÜLKE İÇİN KAZAN KAZAN OLACAK BİR SONUCA ULAŞMAYI UMUYORUZ'

Bağdat ile Türkiye arasındaki petrol alışverişiyle ilgili ise "Petrol ve doğalgaz anlaşması konusunda iki ülke enerji bakanlıkları iki sayfalık yeni bir mutabakat zaptı üzerinde çalışıyor. İki ülke için kazan kazan olacak bir sonuca ulaşmayı umuyoruz" ifadesini kullandı. "Halk Bankası'nda tutulan petrol doğalgaz paraları konusunda Yıldırım'ın ziyareti sırasında bir çözüm bulmayı planlıyoruz" diyen İbrahim el Alevi, " Yeni sınır kapısının Irak'ın Fişabur kenti üzerinden yeni kapı açılması için çalışma yürütülüyor. Fişabur petrol boru hattının hemen yanında olacağı için buranın güvenliğinin de daha rahat sağlanacağı söylenebilir"şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN